W środę, 20 września 2023 r. do redakcji zgłosił się czytelnik, który twierdził, że na płocie szkoły podstawowej w Dubinie wiszą plakaty wyborcze.
- Z tego, co wiem, jest to nielegalne - przekazał.
Jeden z naszych dziennikarzy udał się na miejsce, ale plakatów wyborczych na płocie nie było, za to wisiało o ogłoszenie „Szkoła - lokalem wyborczym. Prosimy nie umieszczać plakatów wyborczych na ogrodzeniu.”.
Szkoła w Dubinie potwierdza: na ogrodzeniu wisiały plakaty wyborcze
Dyrektor szkoły w Dubinie, Anna Kaczmarek, przyznała, że do takiej sytuacji doszło, ale plakaty zostały zdjęte.
- Plakaty zostały zdjęte na polecenie władz gminy, za porozumieniem z klubami wyborczymi – przekazała Anna Kaczmarek.
Dodała, że kluby, które zawiesiły plakaty wyborcze swoich kandydatów nie pytały szkoły o pozwolenie na takie działania.
- Plakaty zostały zawieszone prawdopodobnie w nocy lub po godzinach pracy szkoły - podsumowała dyrektor.
Gmina Jutrosin pilnuje porządku
Romuald Krzyżosiak, burmistrz Jutrosina, określił sytuację jako wielkie nieporozumienie i podkreślił, że reakcja ze strony gminy oraz szkoły była natychmiastowa.
- Jak tylko powziąłem wiedzę na temat plakatów wyborczych na ogrodzeniu szkoły, kazałem pani dyrektor zareagować i poinformowałem komitet wyborczy, że takich rzeczy nie wolno robić - przekazał.
Przyznał, że doszło do dwóch takich sytuacji: w sobotę, 16 września, oraz w środę, 20 września, i dwa razy reakcja władz samorządu była natychmiastowa. Burmistrz nie zdradza, które komitety wpadły na takie pomysły, ale przekazał, że za każdym razem był to inny komitet.
Agitacja wyborcza w przepisach. Czego nie wolno komitetom wyborczym?
Zagłębiając się w przepisy Kodeksu Wyborczego, można jasno określić, gdzie ustawodawcy zabronili agitacji wyborczej. Są to:
- teren urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów,
- teren zakładów pracy w sposób i formach zakłócających normalne funkcjonowanie,
- teren jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych,
- teren szkół
- lokal wyborczy oraz teren budynku w którym się znajduje
Jakie kary za agitację wyborczą w miejscach zakazanych?
Kodeks Wyborczy wskazuje także, że osoby, które prowadzą agitację polityczną w miejscach zakazanych, podlegają karze grzywny. Tak samo traktowane są osoby, które umieszczą plakat czy hasło wyborcze na budynkach i obiektach bez posiadania właściwej zgody.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.