Reklama

Długie weekendy 2021. Kiedy wziąć urlop, żeby przedłużyć sobie wolne?

Opublikowano:
Autor:

Długie weekendy 2021. Kiedy wziąć urlop, żeby przedłużyć sobie wolne?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Końcówka starego i początek nowego roku wiele osób skłania do zastanowienia się, jak ułożyć sobie urlop w ciągu nadchodzących 12 miesięcy. Jak to zrobić, żeby umiejętnie wykorzystać i pomnożyć swoje wolne?

Podpowiadamy, które dni w 2021 roku będą wolne od pracy i kiedy będziemy mieli szansę na długi weekend.

Nowy rok, niestety nie będzie dla nas pod tym kątem zbyt szczodry. Przypadają w nim aż 254 dni robocze. Z kalendarza wynika, że ustawowo będą nam przysługiwały trzy długie weekendy:

na początku stycznia: 1 stycznia (Nowy Rok, piątek), 2 stycznia (sobota), 3 stycznia (niedziela);

na początku maja: 1 maja (Święto Pracy, sobota), 2 maja (niedziela), 3 maja (Święto Konstytucji, poniedziałek);

na przełomie października i listopada: 30 października (sobota), 31 października (niedziela), 1 listopada (Wszystkich Świętych, poniedziałek).

Dodatkowo osoby zatrudnione na umowę o pracę otrzymają 2 dni wolnego w zamian za święta przypadające w sobotę*. Chodzi o 1 maja (Święto Pracy) i 25 grudnia (Boże Narodzenie).

Długie weekendy 2021 r. Kiedy wziąć urlop, żeby przedłużyć sobie wolne?
W 2021 r. będą trzy takie możliwości
.

Pierwsza przy okazji święta Trzech Króli, które przyda na środę - 6 stycznia. Można więc wnioskować o 4 dni urlopu - w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek, żeby mieć wolne od piątki - 1 stycznia do niedzieli 10 stycznia, czyli równie 10 dni.

Po raz drugi długi weekend możemy zyskać w czerwcu. Święto Bożego Ciała tradycyjnie przypada na czwartek - tym razem 3 czerwca. Dzięki wzięciu wolnego piątku - 4 czerwca będzie można zyskać 4 wolne dni.

Trzecia możliwość to Święto Niepodległości, obchodzone corocznie 11 listopada, które w 2021 r. - podobnie, jak Boże Ciało - będziemy obchodzić w czwartek. Tu także wystarczy wziąć wolny piątek i cieszyć się wolnym do niedzieli.
 


*Artykuł 130 Kodeksu Ppracy, mówi o tym, iż każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

W sytuacji, gdy dla pracownika sobota, w którą wypada święto, jest normalnym dniem pracy, nie przychodzi on w tym dniu do pracy. Jeśli zaś w ramach tygodnia pracy, na przykład wtorek jest dla pracowników dniem wolnym, a w ten dzień wypadnie święto, to przysługuje mu dzień wolny w inny dzień do końca okresu rozliczeniowego.Dzień ten nie musi następować po święcie, równie dobrze może zostać wyznaczony na dzień poprzedzający święto. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE