Reklama

Do trzech razy sztuka? Gmina z dofinansowaniem na rozbudowę strzelnicy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: D. Bela

Do trzech razy sztuka? Gmina z dofinansowaniem na rozbudowę strzelnicy - Zdjęcie główne

foto D. Bela

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rawicka strzelnica zmieni oblicze? Jest taki plan. Gmina Rawicz pozyskała 2,5 mln dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej na rozbudowę istniejącego obiektu.

Reklama

Przypomnijmy. Gmina Rawicz dwukrotnie próbowała zdobyć dofinansowanie z rządowego programu na budowę strzelnicy. W czerwcu 2019 roku otrzymała 1,2 mln zł dotacji. By móc skorzystać ze wsparcia, obiekt trzeba było postawić do grudnia 2019 roku. Termin był napięty. Do przetargu na budowę nie zgłosiła się żadna firma. Zabrakło czasu, by ogłosić kolejny. Ostateczniec gmina zrezygnowała z dotacji. 

W listopadzie 2019 roku samorząd ponownie dostał pieniądze - tym razem w kwocie 2 mln zł. Podpisano umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej. Wiceburmistrz Paweł Szybaj zapowiedział wówczas, że nowoczesny obiekt powstanie do końca 2020 roku. Plan ten się jednak również nie ziścił.

- Realizacja została zawieszona z powodu zbyt wysokich ofert wynikających z przetargu - przyznał w maju 2020 roku wiceburmistrz Paweł Szybaj. 

Najniższa kwota opiewała na blisko pięć milionów złotych

Nowa strzelnica w Rawiczu. Do trzech razy sztuka?

Minęły dwa lata, a gmina Rawicz po raz trzeci ubiegała się dofinansowanie - z programu "Strzelnica w powiecie 2023". Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, po wsparcie zgłosiło się osiem podmiotów. Oferty trzech z nich nie spełniały wymogów formalnych. Dofinansowanie przyznano za to gminom: Rawicz, Grudziądz i Kożuchów, miastu Gliwice i powiatowi janowskiemu. Łączna kwota dotacji dla samorządów wyniesie ponad 14 mln 606 tys zł. 

Gmina Rawicz uzyskała dofinansowanie w kwocie 2,5 mln zł. Powinno to stanowić 80% kosztów inwestycji.

- Chcemy rozbudować infrastrukturę istniejącego obiektu, aby dostosować ją do powszechnie obowiązujących przepisów, obniżyć poziom hałasu i zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom, a także osobom przebywającym na terenie strzelnicy - przyznaje burmistrz Grzegorz Kubik. - Cieszymy się z pozyskania dofinansowania po raz trzeci. W tym roku w planach jest dokumentacja. Wykonanie miałoby ruszyć w 2024 roku - dopowiada wiceburmistrz Paweł Szybaj.

Na plusy wskazuje także Maciej Szymkowiak, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rawiczu.

- Budowa spowoduje poprawę warunków do uzyskiwania wysokiego poziomu w sporcie strzeleckim. Obiekt po rozbudowie umożliwi jeszcze większą popularyzację strzelectwa sportowego wśród społeczeństwa, organizacji pozarządowych i rozszerzy możliwość prowadzenia szkolenia strzeleckiego dla uczniów szkół, które prowadzą klasy mundurowe - wyjaśnia dyrektor OSiR w Rawiczu Maciej Szymkowiak. 

Zadanie ma zostać zrealizowane do końca 2024 roku. Zaplanowano, m.in. nowoczesną strzelnicę na 50 metrów. Cieszy się z tego Ryszard Kapłon, prezes RKS BOCK Rawicz. Reprezentanci klubu na co dzień korzystają z obiektu. Im 50-metrowa strzelnica wystarczy.

- Dołożę wszelkich starań, żeby pomóc w realizacji tej inwestycji - przyznaje Ryszard Kapłon.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE