Jakiś czas temu pisaliśmy o wspólnej inicjatywie powiatu rawickiego i gminy Jutrosin związanej z przedłużeniem ścieżki rowerowej Rawicz - Osiek o odcinek Osiek - Dubin. Podczas konferencji, zorganizowanej w miejscowości Borek, burmistrz Jutrosina - Romuald Krzyżosiak, starosta rawicki - Adam Sperzyński wraz z wicestarostą Jakubem Morysonem opowiedzieli o zamiarach budowy ścieżki i próbie pozyskania dofinansowania na to zadanie.
Budowa ścieżki rowerowej Osiek - Dubin. Dokumenty złożone
Deklaracja stała się faktem - 1 lutego 2024 roku starosta pojechał do w Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, gdzie złożył odpowiednie dokumenty i wniosek o dofinansowanie zadania „Budowa infrastruktury rowerowej jako alternatywny sposób komunikacji na obszarze powiatu rawickiego – ETAP III”. Pod tą nazwą kryje się budowa ścieżki rowerowej z Osieka do Dubina, która miałaby zostać dofinansowana w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021- 2027.
Co obejmie zadanie?
Przedmiotem projektu jest budowa drogi dla rowerzystów z wiatami dla rowerów oraz infokioskiem, rozbudowa systemu Rawickiego Powiatowego Roweru (system roweru publicznego), a także realizacja działań informacyjno-promocyjnych, zachęcających do komunikacji rowerowej.Zakres projektu obejmie m.in.:
- budowę ciągu pieszo-rowerowego przy drodze powiatowej, wraz z budową miejsc obsługi ruchu rowerów oraz montażem systemu oświetlenia;
- rozbudowę systemu Rawickiego Powiatowego Roweru;
- działania informacyjno-promocyjne.
Dodatkowe przystanki i rowery
Zadanie obejmuje także budowę miejsc obsługi rowerów czyli stacji Rawickiego Powiatowego Roweru w Borku koło cmentarza (stojak na 5 rowerów, infokiosk, ławka, kosz, wiata na rowery i infokiosk), Dubinie koło wiaty autobusowej (stojak na 5 rowerów), Jutrosinie koło domu kultury (stojak na 5 rowerów), a także na rynku w Jutrosinie (stojak na 5 rowerów). Dodatkowo zostanie kupionych 20 rowerów.
Znaki, oświetlenie i promocja
We wniosku uwzględniono także oznakowanie pionowe i poziome wraz z aktywnym oznakowaniem (doświetlacze przejść dla pieszych zasilane energią słoneczną i wiatrową), w miejscach, w których ścieżka zmienia przebieg. Zaplanowano także montaż systemu oświetlenia LED - będzie to 15 lamp zasilanych energią słoneczną.Projekt obejmuje także realizację działań mających na celu podniesienie świadomości w zakresie propagowania korzystania z niskoemisyjnego transportu zbiorowego i ruchu niezmotoryzowanego.