reklama

Dzień Solidarności i Wolności w Rawiczu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dzień Solidarności i Wolności w Rawiczu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDzień Solidarności i Wolności* w Rawiczu delegacje samorządu, NSZZ „Solidarność” Ziemia Rawicka oraz Stowarzyszenia „Ku Niepodległej” uczciły złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II. Pół godziny wcześniej wiązankę złożyła delegacja Koalicji Obywatelskiej.
reklama

O znaczeniu 43. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych mówił przewodniczący NSZZ „Solidarność” Ziemia Rawicka, Roman Krupieńczyk.

- Poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II chcemy podziękować za nieustającą opiekę i wsparcie - zaznaczył. - To dzięki naszemu wielkiemu rodakowi powstał związek „Solidarność”.

Odmówiono również dziesiątkę Różańca Świętego, w intencji strajkujących wówczas robotników, którą zainicjował ks. kanonik Wojciech Prostak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania N.M.P.

*Dzień Solidarności i Wolności - polskie święto państwowe, obchodzone 31 sierpnia, w rocznicę porozumień sierpniowych*, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 r., który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Dzień 31 sierpnia został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP 27 lipca 2005 r.

reklama

*Porozumienia sierpniowe - cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 r. Porozumienia zakończyły wydarzenia Sierpnia 1980.

Były to (kolejno):

- porozumienie w Szczecinie - 30 sierpnia 1980, sygnowane przez Mariana Jurczyka (z ramienia rządu przez Kazimierza Barcikowskiego);

- porozumienie w Gdańsku - 31 sierpnia 1980, sygnowane przez Lecha Wałęsę - w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, charakterystycznym wielkim długopisem (z ramienia rządu przez Mieczysława Jagielskiego);

- porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju - 3 września 1980, sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza z MKS przy KWK Manifest Lipcowy (z ramienia rządu przez Aleksandra Kopcia);

reklama

- porozumienie w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza) - 11 września 1980, sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza (z ramienia rządu przez Franciszka Kaima).

W pierwszym punkcie porozumień szczecińskich i gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zareestrowania NSZZ „Solidarność”.

W dalszej części rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury. Władze zobowiązały się do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach w latach 1970 i 1976. W kwestii gospodarczej władze zobowiązały się do opublikowania podstawowych założeń reformy i umożliwienia nad nią publicznej dyskusji. Reforma miała opierać się na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu nimi.

reklama

Źródło: Wikipedia

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama