reklama

Edukacyjne spotkanie - Śladami rawickich Żydów. Lekcje historii w plenerze dla uczniów "zawodówki"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Edukacyjne spotkanie - Śladami rawickich Żydów. Lekcje historii w plenerze dla uczniów "zawodówki" - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościZ lokalną historią mieli okazję zapoznać się uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu. Tematem edukacyjnych spacerów była historia rawickich Żydów - uczniom przekazywał ją Tomasz Dyba - regionalista, prezes Towarzystwa Przyjaciół Rawicza.
reklama

Lokalna historia to temat, który ciekawi i inspiruje niezależnie od wieku czy życiowych doświadczeń. Uczniowie ZSZ w Rawiczu mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniach edukacyjnych poświęconych sytuacji Żydów na ziemi rawickiej. Inicjatywa ta możliwa była dzięki zaangażowaniu i pasji Tomasza Dyby – regionalisty, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rawicza.

Historyczna lekcja w plenerze

Celem spotkań uczniów było między innymi przywrócenie pamięci o wielokulturowości Rawicza. Podczas opowieści o rawickich Żydach uczestnicy spotkań poznawali także historię naszego miasta. 

Spotkania odbywały się w październiku tego roku. Na historyczne spacery udało się kilka klas technikum i szkoły branżowej I stopnia. Wszystko celem upamiętnienia społeczności rawickich Żydów. Z miejsc, które odwiedzili uczniowie należy wymienić m.in. żydowski cmentarz, który został założony w I połowie XVIII wieku, a zniszczony w czasie II wojny światowej. Nagrobki, które znajdowały się na cmentarzu zostały wówczas potłuczone i użyte jako materiał budowlany. Kolejnym z ciekawych miejsc na terenie Rawicza był Plac Rawickiej Synagogi. Tomasz Dyba opowiedział uczniom o istniejącej tam jeszcze na początku XX wieku synagodze. Zburzona została w 1941 roku. Można jednak zobaczyć część budowli, bowiem w 2008 roku odkopano zachowane fragmenty fundamentów. 

reklama

Przewodnik pokazał uczniom również kamienice, w których mieszkali rawiccy Żydzi, a także opowiedział o prowadzonych przez nich interesach, zarówno na terenie miasta, jak i na całym świecie.

- Spacery śladami rawickich Żydów były nie tylko okazją do poznania nieznanych faktów z historii miasta, ale próbą zrozumienia, że przeszłość jest nieodłącznym elementem naszej tożsamości - podsumowano spotkania. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama