Reklama

Gmina Rawicz chce wygrać inteligentne przejście dla pieszych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gmina Rawicz chce wygrać inteligentne przejście dla pieszych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Rawicz bierze udział w konkursie „Inteligentne Przejście” organizowanym przez Orange Polska.

Rozpoczął się konkurs, w którym Rawicz może wygrać inteligentne przejście dla pieszych. O wygranej zadecydują mieszkańcy, którzy mogą głosować za pośrednictwem strony internetowej. W trzech zwycięskich miastach Orange przekształci po jednym niebezpiecznym przejściu dla pieszych w dużo bezpieczniejsze, aktywne przejście „smart”.

Do kiedy można oddać głos i kto może to zrobić?

Głosowanie online trwa do 28 marca 2023r. Na Rawicz głosować mogą wszyscy bez względu na to, gdzie mieszkają. Każdy głos się liczy. Wystarczy wejść na stronę konkursu www.inteligentneprzejscie.pl i postąpić zgodnie z instrukcją. Duże i małe miasta mają równe szanse na wygraną, bo organizatorzy przypisują głosom odpowiednią wagę, proporcjonalne do liczby jego mieszkańców.

- W Rawiczu, jeśli wygramy, zmodernizujemy przejście przy ulicy Wały Dąbrowskiego - wyjaśnia wiceburmistrz Paweł Szybaj.

Jak działa inteligentne przejście?

Czujniki ruchu wykrywają pieszego już z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców. Z kolei sygnały dźwiękowe ostrzegają mniej uważnych pieszych, że zbliżają się do pasów.

- Już ponad sto miast w Polsce korzysta z inteligentnych rozwiązań, w tym z przejść dla pieszych „smart”. Nowe technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo również w Rawiczu, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich do głosowania w konkursie „Inteligentne przejście” - mówi Daria Drabik, koordynatorka konkursu w Orange Polska.

Jak przekazuje Centrum Informacyjne Burmistrza, według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 roku w Polsce na przejściach dla pieszych doszło do ponad 2 300 wypadków, w których zginęły 153 osoby, a 2275 zostało rannych. Większość z nich miała miejsce jesienią i zimą, kiedy widoczność przy wcześnie zapadającym zmierzchu mocno się pogarsza. Znacznej części z tych wypadków można było zapobiec.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE