Reklama

Gmina zamierza zlikwidować przedszkole w Szymanowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Malwina Urbanowicz

Gmina zamierza zlikwidować przedszkole w Szymanowie? - Zdjęcie główne

Przedszkole publiczne w Szymanowie | foto Malwina Urbanowicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak ustaliliśmy, w minionym tygodniu odbyło się spotkanie przedstawicieli gminy Rawicz z rodzicami dzieci uczęszczających do przedszkola w Szymanowie. Na zebraniu poinformowano ich, że placówka może zostać zamknięta.

Reklama

Jedna z mieszkanek Szymanowa, potwierdza, że spotkanie odbyło się 2 lutego. Uczestniczyli w nim wiceburmistrz Paweł Szybaj, naczelnik wydziału edukacji rawickiego magistratu Anna Nowak, sołtys wsi oraz rodzice dzieci, które w tej chwili uczęszczają do publicznego przedszkola w Szymanowie.

Rodzice usłyszeli, że przedszkole w Szymanowie może zostać zamknięte 

Według relacji jednej z mam biorących udział w spotkaniu, przedstawiciele magistratu poinformowali ich, że do przedszkola w Szymanowie obecnie chodzi 9 dzieci, a na przyszły rok zostałoby tylko 5 z nich.

W konsekwencji, rozważana jest decyzja o zamknięciu. Zapewniono rodziców, że w takiej sytuacji dzieci zostałyby przyjęte do Przedszkola nr 1 im. Akademia Króla Stasia - potocznie zwanego przedszkolem przy rondzie. 

Zaproponowali też dowóz. Ale ja nie wyobrażam sobie wsadzić 3-letniego dziecka w autobus - przekazuje nam mama jednego z dzieci, która była obecna na zebraniu.

Gmina o planach wobec przedszkola w Szymanowie 

Centrum Informacyjne Burmistrza potwierdza, że wiadomość o planie zamknięcia została przekazana na spotkaniu. Po zebraniu włodarze podjęli jednak nieco inną decyzję.

W przedszkolu minimalna liczba dzieci to około 20, obecnie jest ich 9, a od września  2022 r. pozostanie 5 dzieci. Przedszkole może zostać utrzymane, jeśli liczba dzieci wzrośnie. Gmina od 7 lutego ogłosi nabór na miejsca we wszystkich przedszkolach gminnych (w tym w placówce w Szymanowie). Jedną z innych możliwości utrzymania przedszkola jest również powołanie stowarzyszenia, któremu gmina może udostępnić na ten cel budynek - przekazało CIB.

Mieszkańcy się nie zgadzają na zamknięcie przedszkola w Szymanowie 

Według naszych ustaleń, wśród mieszkańców Szymanowa pojawiają się głosy sprzeciwu wobec ewentualnej decyzji o zamknięciu. Rada Sołecka zamierza wystosować w tej sprawie petycję do Rady Miejskiej Gminy Rawicz.

W petycji podkreśla się, że placówka cieszyłaby się większym zainteresowaniem, gdyby oferowała opiekę w wydłużonych godzinach - w tej chwili jest otwarta od 8.00 do 13.00.

Poza tym, uważamy, że jeśli oddział mógłby funkcjonować do godziny 15-tej, o co w tej petycji także apelujemy, chętnych do posyłania dzieci w przedszkolu w Szymanowie byłoby więcej (wystarczy zapewnić catering, na co rodzice się zgodzą i nie trzeba specjalnej stołówki) - czytamy w petycji, do której portalowi udało się dotrzeć. 

Mają również żal, że tak istotne plany władz gminy nie zostały przedstawione ogółowi mieszkańców wsi.

Taka ważna sprawa dla wszystkich mieszkańców wsi nie została omówiona na zebraniu wiejskim, ponieważ nie dotyczy ona tylko obecnych rodziców posyłających dzieci do przedszkola, ale także przyszłych rodziców, babć i dziadków swoich wnuków, jak i całej społeczności sołectwa - podkreślają mieszkańcy w petycji.

 

Zbierają podpisy pod petycją w sprawie przedszkola w Szymanowie. Będzie zebranie

Ile osób podpisało petycję? Na razie nie wiadomo, podpisy są wciąż zbierane. Pismo jest dostępne w miejscowym sklepie oraz zakładzie fryzjerskim. Ponadto, na profilu sołectwa w mediach społecznościowych widnieje zaproszenie na zebranie w sprawie dalszego istnienia placówki, które planowane jest na 10 lutego (czwartek) na godz. 18.00

Co na to gmina?

Głównym problemem, jak informuje CIB, aby utworzyć oddział 8-godzinny w Szymanowie jest wymóg zapewnienia wyżywienia na ten czas dla dzieci. Według informacji z gminy, w przedszkolu nie ma zaplecza kuchennego, które jest wymagane nawet w przypadku cateringu. 

Przedszkole w Szymanowie liczy 20 miejsc organizacyjnych, jest czynne w wymiarze 5 godz. dziennie, (bezpłatne). Na całodzienny wymiar pracy nie ma tam warunków (brak warunków do prowadzenia żywienia), całodzienny wymiar wiąże się też z wprowadzeniem opłaty za pobyt i żywienie - przekazał CIB.

Do tematu wrócimy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy