Reklama

Gmina dostosowuje skrzyżowanie dla rowerzystów... już 3 lata

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od ponad trzech lat Gmina Rawicz dostosowuje przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic: Rolniczej, Armii Krajowej i Sarnowskiej do potrzeb rowerzystów. Co jest powodem zwłoki ze strony urzędu?

Pierwszy etap przebudowy ulicy Rolniczej zakończył się w styczniu 2018 roku. Na odcinku od ulicy Boh. Westerplatte do skrzyżowania z Sarnowską, wykonano nową jezdnię, miejsca parkingowe, a stary chodnik przebudowano na ścieżkę pieszo-rowerową. Miała ona łączyć się istniejącą trasą dla cyklistów do Sarnowy. Aby tak się stało, trzeba by przebudować dwa przejścia dla pieszych. 

Sprzeczne opinie 

Tego nie zrobiono, bo - jak twierdził wówczas wiceburmistrz Rawicza Paweł Szybaj, cykliści mogą bez przeszkód przejeżdżać przez przejścia z jednej ścieżki na drugą.

Jest pas wyznaczony dla rowerzystów, po którym może on przejechać. Tutaj, już nic więcej nie musi się znaleźć - uzasadniał Paweł Szybaj.

Mając jednak wątpliwości, co do poprawności oznakowania przejść, opinię poprosiliśmy wtedy policję. Ówczesny naczelnik wydziału ruchu drogowego - st. asp. Waldemar Łańczak ocenił, że przejścia są oznakowane w sposób nieprawidłowy, co naraża rowerzystów, którzy przejeżdżają przez pasy na mandat. Nieprawidłowości w oznakowaniu pokazaliśmy w materialne filmowym, który opublikowany został na portalu rawicz24 już w styczniu 2018 r., a więc zaraz po zakończeniu pierwszego etapu przebudowy ul. Rolniczej. Zobacz materiał archiwalny:

Problemem sygnalizacja

Minęły ponad 3 lata, a w kwestii dostosowania przejść i połączenie obu ścieżek nie zadziało się nic.

Ten temat jest troszeczkę skomplikowany. Czekaliśmy z dostosowaniem tych przejść na budowę jeszcze innych odcinków - tłumaczy Paweł Szybaj, wiceburmistrz Rawicza.

Wicewłodarzowi chodzi o ścieżkę wzdłuż ulicy Sarnowskiej - fragment pomiędzy Rondem Solidarności a ul. Rolniczą.

Odcinek od ulicy Rolniczej do końca dawnego dworca PKS chcemy zrealizować jeszcze w tym roku - dodaje zastępca burmistrza.

Dalej, w kierunku Ronda Solidarności, ruch rowerowy ma być dopuszczony po istniejącym chodniku.

Drugim problemem - w ocenie samorządowca - ma być dostosowanie do potrzeb rowerzystów sygnalizacji istniejącej na skrzyżowaniu Rolnicza - Sarnowska.

Wymiana takiej sygnalizacji jest bardzo kosztowna, a w planach mamy też inne rozwiązania - mówi Szybaj. 

Nowe rondo?

Tym „innym rozwiązaniem” miałaby być przebudowa skrzyżowania na... rondo. Paweł Szybaj zapewnia, że gmina pracuje nad wyeliminowaniem tzw. „martwych punktów” na rowerowej mapie Rawicza. Na tę chwilę wiceburmistrz nie potrafi odpowiedzieć - kiedy skrzyżowanie Rolnicza, Sarnowska, Armii Krajowej miałoby zostać przebudowane. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy