Dotychczasowe, energochłonne źródła światła przechodzą w gminie Miejska Górka do historii. Podpisanie umowy z wykonawcą otwiera drogę do realizacji inwestycji.
Wielka wymiana: 982 nowe lampy LED
Głównym założeniem podpisanego kontraktu jest całkowita transformacja systemu oświetleniowego. W ramach zaplanowanych prac zdemontowane zostaną stare oprawy, a ich miejsce zajmą 982 nowoczesne oprawy LED.
- Nowy system to nie tylko lepsza widoczność na drogach i chodnikach po zmroku, ale przede wszystkim obniżenie rachunków za energię elektryczną, które do tej pory mocno obciążały lokalny budżet. Energooszczędna technologia pozwoli również na znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery - zaznaczają władze gminy.
Milionowe dofinansowanie z programu „Rozświetlamy Polskę”
Całkowity koszt inwestycji zamyka się w kwocie 1 860 000 zł. Realizacja tak dużego zadania nie byłaby jednak możliwa w tak szybkim tempie, gdyby nie pozyskiwanie dunduszy zewnętrznych.
80% wartości projektu, czyli dokładnie 1 488 000 zł, pokryje bezzwrotne dofinansowanie pozyskane z Rządowego Funduszu Polski Ład w ramach dziewiątej edycji programu dedykowanego infrastrukturze oświetleniowej – „Rozświetlamy Polskę”. Dzięki temu wkład własny gminy wyniesie jedną piątą całej sumy.
Finał jeszcze w tym roku
Podpisy pod dokumentem gwarantującym rozpoczęcie prac złożyli reprezentanci obu stron zaangażowanych w projekt. Wykonawcę, czyli szczecińską spółkę ENEA Oświetlenie Sp. z o.o., reprezentował dyrektor ds. inwestycji Marcin Woźniak. W imieniu samorządu umowę przypieczętowali burmistrz Miejskiej Górki - Karol Skrzypczak oraz skarbnik gminy - Dorota Lamperska.
Wykonawca deklaruje sprawne tempo prac. Zgodnie z zapisami w umowie, montaż nowego oświetlenia na terenie całej gminy zakończy się jeszcze w bieżącym roku.