Reklama

Gmina wyremontuje kolejne mieszkanie dla repatriantów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gmina wyremontuje kolejne mieszkanie dla repatriantów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rawiccy radni mają podjąć uchwałę upoważniającą burmistrza Grzegorza Kubika do zawarcia porozumienia z wojewodą wielkopolskim. Dotyczyć będzie ono dotacji z budżetu województwa na remont mieszkania dla repatriantów.

Do gminy Rawicz przybyło już kilka rodzin repatrianckich, za każdym razem na przygotowanie dla nich mieszkań gmina pozyskała pieniądze od wojewody.
 

Pierwsi repatrianci już opuścili Rawicz

Pierwszy z lokali zajęło małżeństwo z kilkuletnim synem, które przybyło z Kazachstanu w lipcu 2019 roku. Jakiś czas później do Rawicza przyjechała 3-osobowa rodzina, która przed przeprowadzką do Polski mieszkała w rosyjskim Omsku. Te rodziny jednak już się z Rawicza wyprowadziły.
- Postanowili przenieść się tam, gdzie osiedliła się większa część ich rodzin. My te decyzje oczywiście rozumiemy. Mieszkania pozostawiliśmy w dyspozycji dla kolejnych, ewentualnych gości z Kazachstanu - wyjaśnia Marek Przybylski, przewodniczący rady miejskiej.

Dwa kolejne mieszkania

Korzystając jednak z możliwości uzyskania pieniędzy z budżetu województwa na remont mieszkań dla repatriantów, na początku 2021 roku podjęto uchwałę dotyczącą zapewnienia warunków lokalowych trzeciej rodzinie repatriantów. Na jej przyjęcie przygotowano mieszkanie w obrębie Starego Miasta (przy ul. Staszica), o powierzchni blisko 50m2. Remont kosztował około 104 tys. zł brutto. Kwestię osiedlenia się w nim repatriantów skomplikowała pandemia. 
W 2020 roku ministerstwo zaproponowało nasze miasto jako miejsce do osiedlenia się małżeństwu z trójką dzieci, ale - ze względu na liczbę ówczesnych zachorowań na koronawirusa - wybrali oni rejon Starego Sącza, gdzie było bezpieczniej pod tym względem. Ostatecznie lokal zajęła jedna osoba, która mieszka w nim do tej pory.

Radni już w minionym roku (2022) wyrazili zgodę na przygotowanie kolejnego, czwartego mieszkania. Tym razem, chodzi o lokal ponad 77 m2 znajdujący się w jednej z gminnych kamienic przy rynku. Podobnie jak wcześniej, o pieniądze na jego remont gmina będzie starać się u wojewody. Właśnie tego dotyczy uchwała, jaką radni mają podjąć na środowym posiedzeniu. 

Podejmując uchwałę radni zobowiążą też gminę do udzielenia repatriantom wsparcia w zakresie znalezienia zatrudnienia oraz uzyskania niezbędnych świadczeń z pomocy społecznej. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, póki co, nie wiadomo kto, ani kiedy mogłby je zająć.

- Chcemy jednak być przygotowani na przyjęcie repatriantów w każdej chwili - zaznacza przewodniczący rady.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE