Reklama

Gmina zbuduje nowe przedszkole?

Opublikowano: śr, 15 wrz 2021 17:56
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina chce budować nowe przedszkole nr 6. Taka informacja gruchnęła na sesji po pytaniu radnego Andrzeja Zębika. Na razie to plany, bo przede wszystkim samorząd nie ma pieniędzy.

Wiceburmistrz Paweł Szybaj potwierdza, że samorząd planuje budowę nowego przedszkola nr 6. Jaki jest tego powód? - Mamy pewne standardy, które chcielibyśmy mieć w każdej jednostce w gminie, a to przedszkole - choć jest bardzo zadbane, schludne - to jego stan techniczny i użyte przy budowie materiały odbiegają od naszych wymogów - stwierdza włodarz. Jak mówi, generalny remont przedszkola byłby bardzo kosztowny, bo trzeba byłoby wymienić wszystkie instalacje, a dodatkowo utrzymanie - ze względu na jego specyfikę, generuje duże koszty, dlatego gmina myśli o budowie nowej siedziby.

Postanowiliśmy go już nie remontować, a wybudować  nowy obiekt, spełniający obecne standardy. Zależy nam na tym, by przedszkole było funkcjonalne, przestrzenne, ekonomiczne w utrzymaniu i bezpieczne - podkreśla wiceburmistrz.

Dwie lokalizacje

Póki co, budowa nowej siedziby to tylko koncepcje. Nie poczyniono jeszcze żadnych konkretnych działań w tej sprawie, choć rozważane są dwa rozwiązania. Jedno z nich to budowa nowego obiektu w obecnej lokalizacji, czyli na terenie osiedla w pobliżu ulicy Mikołajewicza.

Wtedy budynek powstawałby na terenie obecnego placu zabaw, a dopiero po jego oddaniu do użytku, obecny zostałby wyburzony - wyjaśnia Paweł Szybaj. - Jest to możliwe, choć według naszych symulacji teren jest trochę za mały, bo przedszkole, o którym myślimy miałoby być znacznie większe niż obecne - dodaje. 

Drugie rozwiązanie przewiduje budowę placówki na terenie gminnym po byłych ogródkach działkowych w pobliżu dworca PKP.

Tam mamy taką wizję, że być może uda się to połączyć ze społeczną inicjatywą mieszkaniową, która będzie się tam zawiązywała – nadmienia wiceburmistrz. W jego ocenie, przedszkole „przyklejone” do bloków nie jest wcale złą opcją. Zastrzega jednak, że żadna decyzja jeszcze nie zapadła. - Nie wiemy nawet, jakie byłyby możliwości lokalizacji tam przedszkola razem z SIM-em. Jeśli nie będzie takiej opcji, to wtedy rozważymy opcje odrębnych budynków. Żadna decyzja jeszcze nie zapadła - ani gdzie ono będzie, ani jakie - powtarza wiceburmistrz.

Zapewnia jednak, że w razie czego, w pobliżu PKP gmina dysponuje tak dużym terenem, że zmieści się na nim i samo przedszkole i spory plac zabaw, a może nawet gminny żłobek. Dodatkowym atutem byłby dobry dojazd i odpowiednia infrastruktura parkingowa.

„Nie przystaje do obecnych czasów”

Do tej pory, jak zaznacza wiceburmistrz czyniono starania, by przedszkole wyglądało jak najlepiej, dlatego sukcesywnie remontowano i odświeżano pomieszczenia, ale stanu technicznego budynku nie da się w prosty sposób poprawić.

Przedszkole było budowane w latach 80. z gotowych elementów, w tzw. czynie społecznym. Wtedy budowano z tego, co się dało i, żeby obiekt był jak najszybciej gotowy. Wówczas to była świetna inicjatywa, ale do dzisiejszych czasów stan budynku nie przystaje. Konstrukcja się sypie, dach zaczyna przeciekać, a ściany są zbyt cienkie  - opisuje Paweł Szybaj. 

Data nie jest znana

Choć plany te budzą dużo wątpliwości, jedno jest pewne. Rodzice dzieci uczęszczających do placówki, póki co, nie muszą się martwić o ewentualne przeprowadzki. Choć Paweł Szybaj przyznaje, że gmina chciałaby, żeby przedszkole jak najszybciej spełniało wszystkie standardy, to same przygotowania do budowy zajmą pewnie kilka lat. Samorząd musi przede wszystkim znaleźć też finanse na całe przedsięwzięcie, bo w budżecie na to pieniędzy nie ma.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Tom

    A co z Domem Kultury Nr 6???