Reklama

Sprzedaż węgla w gminach. Jak i gdzie złożyć wniosek?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sprzedaż węgla w gminach. Jak i gdzie złożyć wniosek? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rawickie gminy będą sprzedawać mieszkańcom węgiel za cenę nie wyższą niż 2 tys. zł za tonę. Już przyjmują wnioski. Gdzie można je znaleźć, do kiedy należy złożyć i czy jest zainteresowanie tym rozwiązaniem?

Wszystkie rawickie samorządy zamierzają sprzedawać mieszkańcom węgiel. Będą to robić za pośrednictwem lokalnych firm, z którymi podpiszą umowy. 
 
Do zakupu węgla po cenie preferencyjnej dla gospodarstw domowych są uprawnione osoby fizyczne, które spełniają warunki upoważniające do otrzymania dodatku węglowego. Węgiel kamienny (groszek, orzech, miał) można będzie nabyć w ilości do 1,5 tony do 31 grudnia 2022 r. oraz do 1,5 tony od 1 stycznia 2023 r.
 
Zgodnie z wytycznymi - samorządy będą sprzedawać opał w kwocie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę (bez kosztów dowozu).

Z rozwiązania tego mogą skorzystać ci, którym przysługuje dodatek węglowy, ale pod warunkiem, że wcześniej nie kupili żadnego węgla tańszego niż 2000 zł za tonę. Jeśli taki tańszy węgiel gdziekolwiek kupili, to
od gminy będą mogli dokupić tylko tyle, ile im brakuje do sumy 3 ton.
 
Warunkiem zakupu węgla jest złożenie wniosku do burmistrza/wójta danej gminy i jego pozytywna weryfikacja. Sprzedaż węgla odbywać się będzie według kolejności złożonych wniosków.
 
Płatność za węgiel będzie dokonywana po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji złożonego wniosku i potwierdzeniu możliwości odbioru węgla.

Niewielkie zainteresowanie mieszkańców

Póki co, zainteresowanie w gminach jest niewielkie. W gminie Rawicz na około 4 tys. zł uprawnionych osób, wniosek złożyło 350. W Bojanowie dodatek węglowy pobrało blisko 2 tysiące osób, a chęć zakupu opału od samorządu wykazuje dotąd 100 gospodarstw domowych. 
 
- Wcześniej robiliśmy rozeznanie wśród mieszkańców, kto chciałby z takiego rozwiązania skorzystać. Odebraliśmy około 460 zgłoszeń - nie wszystkie jeszcze potwierdziły się złożeniem dokumenty - informuje Maciej Dubiel, burmistrz Bojanowa.
Wyjaśnia, że mała liczba wniosków może wynikać z różnych przyczyn - tego, że mieszkańcy powiatu już zdążyli kupić opał w korzystnej cenie, stosują inny rodzaj opału lub po prostu nie potrzebują go aż tyle, bo oszczędnie używają ogrzewania w tym sezonie.
 
- Zamówienia na opał nie złożyliśmy, ponieważ mamy za mało wniosków. Planujemy poczekać do 18 listopada i dzień później złożymy zamówienie.Chcemy uniknąć sprowadzania węgla, którego nikt nie kupi- podkreśla Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza.
Podobnie wygląda sytuacja w Miejskiej Górce. Tutaj uprawnionych do dodatku węglowego jest 1.800 mieszkańców, a wnioski złożyło około 300.
 
- Zainteresowanie jest umiarkowane. Ludzie faktycznie dzwonią i pytają. Chcą wiedzieć, kiedy będzie węgiel i jaki, a na te pytania nie umiemy odpowiedzieć - przekazuje Joanna Pląskowska, sekretarz gminy Miejska Górka. 
Niewielkie zainteresowanie "gminnym węglem" jest również w Jutrosinie (177 wniosków) i Pakosławiu.
- Do tej pory wpłynęło 30 wniosków na węgiel, 18 na groszek. Uprawnionych jest około 900 rodzin, więc do tej pory chęć zakupu wyraziło około 17% uprawnionych - informuje Piotr Skrzypek, wójt gminy Pakosław. o
 
 

Gdzie i jak złożyć wniosek?

RAWICZ

Wnioski można składać osobiście w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz lub przez internet - za pośrednictwem platformy EPUAP na adres: /umgrawicz/SkrytkaESP. W przypadku złożenia wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej, formularz należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

Dodatkowych informacji można zasięgnąć w godzinach pracy rawickiego magistratu pod numerem telefonu: 571 670 297.

Wniosek jest dostępny TUTAJ
 
Płatności za węgiel należy dokonać po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji złożonego wniosku i potwierdzeniu możliwości odbioru opału - przelewem na rachunek bankowy Gminy Rawicz: 96 1020 2212 0000 5702 0459 2657.

- Informujemy, że osoby, które złożą wniosek na zakup węgla po preferencyjnych cenach do 18 listopada br. (do końca dnia), zostaną uwzględnione przy pierwszym zamówieniu na węgiel i obsługiwane przy jego dostawach według kolejności składanych wniosków. Wnioski złożone po 18 listopada  będą sumowane do następnych zamówień na dostawy węgla i obsługiwane w dalszej kolejności. Dla tych wniosków nie gwarantujemy zapewnienia dostaw. Od 10.11.2022 przyjmujemy wnioski w UMGR do godz 18.00 - przekazuje Centrum Informacyjne Burmistrza.

MIEJSKA GÓRKA

Wnioski można składać w urzędzie miejskim od 8 listopada 2022 r. do 25 listopada 2022 r. Dokument jest dostępny TUTAJ
 
Wnioski można składać:
  • osobiście w Urzędzie Miejskim w Miejskiej Górce, w godz. 7:30 - 15:30, pok. nr 14 (I piętro);
  • listownie na adres: Urząd Miejski w Miejskiej Górce, ul. Rynek 33 63-910 Miejska Górka;
  • za pomocą środków komunikacji elektronicznej (e-mail: urzad@miejska-gorka.pl, e-PUAP: /urzadmg/skrytka) opatrując kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Więcej informacji pod numerem telefonu: 65 322 48 44
 

BOJANOWO

Wnioski można składać osobiście w Biurze Podawczym Ośrodka Pomocy Społecznej w Bojanowie w dniach i godzinach pracy ośrodka - ul. ul. Ratuszowa 10, lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej EPUAP. W przypadku złożenia wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek o zakup opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Informacja telefoniczna udzielana jest w godzinach pracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Bojanowie pod numerem telefonu: 65 545 63 34.
 
Formularz wniosku można znaleźć TUTAJ
Jest on dostępny także w wersji papierowej w Biurze Podawczym Ośrodka Pomocy Społecznej w Bojanowie.
 
- Przypominamy, że wcześniej tylko zbieraliśmy zgłoszenia od osób, które są zainteresowane nabyciem węgla, by wiedzieć, jak duże jest zapotrzebowanie. By zakupić węgiel od samorządu, trzeba teraz złożyć wniosek - podkreślają włodarze Bojanowa.
 

PAKOSŁAW

Wnioski można składać do 16 listopada w Urzędzie Gminy Pakosław w biurze nr 5 lub elektronicznie podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym na adres e-puap /tv1670clji/skrytka. 

Wniosek można pobrać TUTAJ

 

JUTROSIN

Wnioski o zakup preferencyjny paliwa stałego można składać od 9 listopada do 25 listopada w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Jutrosinie, ul. Rynek 26 (parter, pok. nr 4)  lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

W przypadku złożenia wniosku o zakup za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek o zakup opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 655471419.

Wniosek jest dostępny na stronie internetowej gminy Jutrosin.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE