Reklama

Grzegorz Kubik i Sergii Sukhomlyn podpisali list intencyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Rawicz

Grzegorz Kubik i Sergii Sukhomlyn podpisali list intencyjny - Zdjęcie główne

foto Gmina Rawicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tuż przed świętami gmina Rawicz podpisała umowę o współpracy z ukraińskim Żytomierzem.

 
Na posiedzeniu rady miejskiej, które odbyło się 23 listopada 2022 roku, rawiccy radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia intencji nawiązania współpracy partnerskiej miasta z Żytomierzem na Ukrainie.

Na czym współpraca ma polegać?

Będzie ona realizowana w kilku różnych obszarach, takich jak samorząd, oświata, kultura, sport, polityka społeczna, współpraca młodzieży, czy pomoc humanitarna.
- Gmina Rawicz i Miasto Żytomierz - w przekonaniu, że kontakty i współpraca międzynarodowa jest doskonałym narzędziem do wymiany dobrych praktyk oraz mając na uwadze umacnianie przyjaźni polsko-ukraińskiej, tak ważnej w dzisiejszych czasach - wyrażają intencję ustanowienia w przyszłości formalnych relacji partnerskich - napisano w treści uchwały.
Gmina i ukraińskie miasto współpracują ze sobą od wybuchu wojny na Ukrainie. Póki co, współpraca ta opiera się głównie na niesieniu pomocy humanitarnej miastu Żytomierz oraz jego mieszkańcom, a także na udzielaniu schronienia mieszkańcom tego rejonu, którzy uciekając przed wojną dotarli na ziemię rawicką.

Do Żytomierza rawiczanie przekazali środki czystości, środki do dezynfekcji, wyroby medyczne pierwszej potrzeby i materiały opatrunkowe, krótkofalówki, pokarm dla niemowląt i dzieci, artykuły żywnościowe z długim terminem ważności, środki higieny osobistej, latarki, naczynia jednorazowe, śpiwory, karimaty, kołdry i wiele innych. Zorganizowano także zbiórkę folii przemysłowej, która miała posłużyć do zabezpieczenia okien w uszkodzonych budynkach.
 
Docelowa współpraca Rawicza i Żytomierza ma być sformalizowaniem kontaktów, które do tej pory oparte były na koordynowanych przez burmistrza działaniach wynikających z chęci pomocy mieszkańcom.
- Określenie ram współpracy  jest w naszym przekonaniu działaniem właściwym, a wręcz potrzebnym - zaznaczał w listopadzie burmistrz Grzegorz Kubik. 

Jest list intencyjny o partnerskiej współpracy samorządów

Umowa o współpracy została podpisana tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Burmistrz Gminy Rawicz - Grzegorz Kubik i burmistrz miasta Żytomierz - Sergii Sukhomlyn podpisali list intencyjny o partnerskiej współpracy samorządów. Treść oficjalnego porozumienia zakłada wielowymiarową współpracę.

W spotkaniu zorganizowanym w trybie online burmistrzowi towarzyszyli wiceburmistrz Paweł Szybaj, sekretarz Elżbieta Pawlak oraz rawiczanka pochodząca z Żytomierza - Wiktoria Yemets, która od pierwszych kontaktów z ukraińskim miastem jest łącznikiem obu samorządów.

- Podpisy złożone na listach intencyjnych przygotowanych w języku polskim i ukraińskim są również pewnego rodzaju symbolem  zaangażowania rawiczan w pomoc ukraińskiej społeczności i otwartości na wszystkie potrzeby przyjaciół z Ukrainy w obliczu trwającej wojny - zaznaczyli włodarze Rawicza w mediach społecznościowych.

Podczas spotkania burmistrz Żytomierza podkreślił fakt, że to nie jest tylko kawałek papieru. Podziękował za realne działania, wsparcie moralne, polityczne, duchowe i za to, że "jesteśmy jednością w tej walce".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE