W przeszłości na terenach wiejskich darcie pierza było zajęciem, które nie tylko łączyło kobiety oraz dostarczało im okazji do wspólnych rozmów i zabawy, ale jednocześnie miało praktyczne zastosowanie, bo powstawały ciepłe, naturalne kołdy i poduszki.
Na czym polega darcie pierza?
Darcie pierza to oddzielanie puchu od twardych stosin piór. Zwykle wykorzystywano do tego gęsie pióra, które następnie służyły do napełniania kołder, poduszek czy materaców. Kobiety spotykały się w jednym domu, zwykle u gospodarza, który miał najwięcej piór do przerobienia. Każda z nich miała swoją miskę, do której wrzucała oddzielony puch. Przy okazji wykonywania tej czynności, kobiety śpiewały, opowiadały sobie historie i plotkowały.
Darcie pierza w Zawadach jak za dawnych lat
Do tego dawnego zwyczaju kilka lat temu wróciło Koło Gospodyń Wiejskich z Zawad i był to strzał w dziesiątkę. Chętnych do darcia pierza nigdy nie brakuje, a ze sprzedaży puchowych kołder KGW ma pieniądze na swoją działalność.Co roku do gospodyń z Hazów dołączają panie z całego powiatu rawickiego. Nie brakuje też panów, którzy w tym czasie zajmują się grą w karty czy szachy.
Tym razem (lutego) "Fajne Babki" także darły pierze, a dołączyły do nich członkinie KGW Dębno Polskie ,,Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe", Regionalny Zespół "Chojnioki" - Stowarzyszenie "Co sie to porobi" oraz wiceburmistrz Rawicza, Edyta Naskręt. Obecny był także radny rady miejskiej, Andrzej Walkowiak, radny młodzieżowej rady, Kewin Maćkowiak oraz sołtys Zawad - Leszek Skupin.
- Było jak zwykle dużo rozmów, śpiewu, opowieści. Fajnie spędziliśmy razem czas - zazacza Karolina Maćkowiak, szefowa KGW w Zawadach.