Reklama

Ile kosztuje nauka religii w szkołach i przedszkolach powiatu rawickiego?

Opublikowano: 25 lutego 2021 17:45
Autor: Grzegorz Heluszka | Zdjęcie: adobe stock

Ile kosztuje nauka religii? | foto adobe stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Internecie ruszyła akcja publikowania kosztów nauki religii w placówkach oświatowych. Jest to inicjatywa społecznych administratorów strony "Świecka szkoła", którzy postanowili sprawdzić, ile poszczególne miasta, gminy i powiaty wydają rocznie na wynagrodzenia katechetów. Takie dane zostały zebrane także na terenie naszego powiatu.

Reklama

Ujawnione ostatnio przez media plany wprowadzenia egzaminu z religii jako przedmiotu maturalnego na nowo podsyciły dyskusję o celowości nauczania religii w szkołach.

Przedmiot  "nauka religii" po wieloletniej przerwie został ponownie wprowadzony do szkół w roku 1989. Możliwość prowadzenia katechezy w placówkach oświatowych gwarantuje zapis w Konstytucji RP. 

 Art. 53.4. Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.

Gwarancje dla Kościoła Katolickiego

Z Kościołem Katolickim zawarto ponadto osobną umowę, Konkordat, w którym państwo polskie gwarantuje, że:

 • Szkoły publiczne podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola, prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej, organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych.
 • Program nauczania religii katolickiej oraz podręczniki opracowuje władza kościelna i podaje je do wiadomości kompetentnej władzy państwowej.
 • W sprawach treści nauczania i wychowania religijnego nauczyciele religii podlegają przepisom i zarządzeniom kościelnym, a w innych sprawach przepisom państwowym.

O programie decyduje kościół

W szkołach i przedszkolach powiatu rawickiego naucza się wyłącznie religii katolickiej. O tym, czego będą się uczyć dzieci, decyduje Kościół.  

- Zadaniem katechezy jest doprowadzenie człowieka nie tylko do spotkania z Jezusem, ale do zjednoczenia, a nawet głębokiej z Nim zażyłości - czytamy w Podstawie Programowej opracowanej przez Konferencję Episkopatu.

Nauczanie religii prowadzi się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Ocena z religii nie wpływa na promocję do następnej klasy lub ukończenie szkoły, ale jest wliczana do średniej ocen ucznia. Religia jest nieobowiązkowa. Uczeń może wybrać zajęcia z religii lub etyki, może też wybrać obydwa te przedmioty lub żaden z nich.

Kto płaci za nauczanie religii?

Gdy chęć nauki religii wyrazi więcej niż 7 uczniów, szkoła lub przedszkole zatrudnia katechetę, wyznaczonego przez władze kościelne. Otrzymuje on wszystkie przywileje związane z Kartą Nauczyciela, ale jego kwalifikacje zawodowe określa kościół. Wynagrodzenia katechetów są podobne jak nauczycieli, wypłacane przez państwo oraz z budżetów organów prowadzących placówki.

Akcja "Świecka szkoła"

Z początkiem roku, najpierw na Pomorzu, potem w Wielkopolsce i w całym kraju została zainicjowana akcja ujawniania kosztów nauki religii w szkołach.

- Celem akcji jest uświadomienie lokalnych społeczności, że na organizację tych nieobowiązkowych lekcji w czasie kryzysu w oświacie gminy wydają poważne sumy, w tym także z własnych budżetów, ponieważ od lat subwencja z budżetu państwa nie wystarcza na utrzymanie szkół - mówi Paweł Nijakowski, organizator akcji na terenie Wielkopolski. Społecznicy wysłali zapytania o koszty religii do wszystkich powiatów i gmin jako do organów prowadzących szkoły i przedszkola. Swoje wyliczenia publikują na Facebooku w grupie "Świecka Szkoła WLKP" oraz stronie "Cena Katechezy".

W roku 2018 w placówkach publicznych nauczało około 22.000 katechetów. Ich pensje kosztowały 1 miliard 482 mln zł. (źródło: odpowiedź na interpelację posła Marka Sowy)

Ile kosztuje religia w powiecie rawickim?

Według uzyskanych danych w roku szkolnym 2019/2020 w placówkach powiatowych na wynagrodzenia nauczycieli religii wydano 497.888 zł. Całość pochodziła z subwencji oświatowej.

Koszty religii w gminie Bojanowo

W roku szkolnym 2019/2020 na wynagrodzenia nauczycieli religii wydano kwotę 310.610 zł. W całości zapłacił za nie budżet państwa.

Społecznicy "Świeckiej Szkoły" obliczyli, że jest to kwota 432 zł, wydana rocznie na jednego ucznia, niezależnie czy bierze udział w lekcjach religii, czy nie.

Cena religii w gminie Jutrosin

W roku szkolnych 2019/2020 w prowadzonych przez gminę placówka na katechetów przeznaczono 365.288 zł. Według danych "Świecka szkoła WLKP" stanowi to około 360 zł rocznie na jednego ucznia. Całość pokryto z subwencji oświatowej budżetu państwa.

Wydatki na katechetów w gminie Miejska Górka

W ubiegłym roku szkolnym gmina Miejska Górka wydała na wynagrodzenia katechetów 375.718 zł, z czego 19.114 zł gmina musiała dopłacić z własnego budżetu. Na jednego ucznia przypada ok. 326 zł rocznie.

Wynagrodzenia katechetów w gminie Rawicz

W roku szkolnych 2019/2020 wydano kwotę 1.433.525 zł. Centrum Usług Wspólnych z którego pochodzą dane, nie ma informacji, jaka część tej kwoty pochodzi ze środków własnych gminy. Według wyliczeń administratorów profilu CenaKatechezy w przeliczeniu na jednego ucznia daje to 391,67 zł na rok.

Gmina Pakosław "nie dysponuje danymi"

Spośród wszystkich samorządów powiatu rawickiego tylko gmina Pakosław nie udzieliła informacji o kwotach wydanych na katechezę. Gmina jest organem prowadzącym cztery placówki - dwie szkoły podstawowe i dwa przedszkola, jednak poinformowała, że nie dysponuje szczegółowymi danymi w zakresie wydatków na nauczanie religii. Zainteresowanych odesłano bezpośrednio do poszczególnych placówek. Gdy tylko nadejdą stamtąd kwoty, opublikujemy je na Rawicz24.pl.

Jak łatwo obliczyć, koszt prowadzenia lekcji religii katolickiej w publicznych szkołach i przedszkolach powiatu rawickiego w zeszłym roku szkolnym wyniósł około 3 miliony złotych, nie uwględniając gminy Pakosław. Ale to nie wszystko. Samorządy wypłacają także dotacje placówkom niepublicznym. Nie wiadomo, jaka ich część jest wydawana na katechetów, gdyż placówki nie wykazują tegoi w rozliczeniu.

Jednym z zamierzeń inicjatorów akcji "Świecka szkoła" jest jak najszersze rozpowszechnianie zebranych informacji.

- Nasz plan zakłada udostępnienie kosztów lekcji religii ze wszystkich polskich gmin i powiatów w formie interaktywnej, łatwej w obsłudze tabeli oraz mapki, tak by były solidne podstawy do szerokiej debaty publicznej na temat metod dojścia do realnego rozdziału państwa od kościoła w sektorze edukacji - mówi Paweł Nijakowski.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (28)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -2

  Wielebny

  Z jednej strony kupa kasy, z drugiej jednak przynajmniej w szkole ktos ichz tymi dziecmi z grubsza monitoruje.

 • 2 miesiące temu | ocena +6 / -6

  adam

  Tak naprawdę to co się nazywa w szkołach religią nie jest żadnym nauczaniem o religii tylko nauczaniem doktryny kościoła katolickiego i przygotowaniem do rytuałów katolickich. Dlaczego katechetami są tylko katolicy, jak by nie było protestantów, zielonoświątkowców, świadków jechowych czy buddystów w tym kraju. Chcemy uczyć naprawdę religii, zacznijmy od pokazania młodym, jakie są religie.

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -8

  andy

  Zapytajmy uczniów co myślą o religii w szkole. Mało kto chyba chce takich pseudo lekcji. Religia powinna być w kościele. Szczególnie, że kościół w Polsce stal się obecnie przybudówką polityczną PiS. A księża są coraz bardziej zdemoralizowani.

 • 2 miesiące temu | ocena +6 / -9

  Ola

  Sami zwolennicy PiS się odzywają.. Nic te dzieci i tak nie umieją. Chodziłam chętnie na salki i teraz też tak mogło by być.

 • 2 miesiące temu | ocena +4 / -10

  logo x

  NIE WMAWIAJCIE MLODYM ze za PRL to bylo tak zle.Ja osobiscie bardzo zaluje przynaleznosci do SOLIDARNOSCI .A szkola byla obiektywna w przeciwienstwie do dzisiejszej .

  • 2 miesiące temu | ocena +6 / -2

   ..

   A gdzie tam,ten wojujący ateizm był nawet bardzo groteskowy. Komuniści aresztowali nawet kopie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej 55 lat temu. ( sic!)a w szkole obiektywnej uczono prawdziwej historii.

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -7

  NicZaDarmo

  Artykuł wycelowany po to by siać nienawiść w komentarzach? Proszę podać ile kosztuje gminę taki przedmiot jak np plastyka. Po kolei przedstawicie przedmioty .

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -5

   Mela

   Co ma piernik do wiatraka

   • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

    ..

    Proste pytanie. Ile kosztuje plastyka. Ktoś pyta.

 • 2 miesiące temu | ocena +11 / -6

  jack

  W 24 krajach Europy jest religia w szkole. W 15 nieobowiązkowo ( np Polska) a w niektórych obowiązkowo jak Niemcy Belgia, Malta Grecja czy Szwecja. Mało kto tam chodzi do kościoła ale wartości chcą przekazywać skoro nikt hałasu nie robi o religię. I dodam co najlepsze że też finansuje tam budżet państwa. pozdrawiam.

 • 2 miesiące temu | ocena +11 / -8

  Beka z komuchów

  Komunistom nadal się marzy świeckie a raczej ateistyczne państwo. Czerwonych komuchów w Rawiczu pełno chociaż i tak mniej niż w takim Lesznie . Przez to SLD zawsze ma tu mocno zapuszczone więzienie. Synowie i córki tych których dziadkowie przyjechali tankami mają się dobrze i wciąż dają osobie znać. Przez to ta niechęć do KK

 • 2 miesiące temu | ocena +6 / -11

  anty

  nauka do szkoły a katecheza do kościoła nie wystarczy że ksiądz raz w tyg z amony gada fizyka chemia jest też raz w tygodniu a religia DWA

 • 2 miesiące temu | ocena +7 / -6

  antyPOPiS

  Nauka tych Bajeczek na pierwszej lub ostatniej lekcji, bez umieszczania na świadectwie szkolnym i BEZPŁATNIE. ZAKAZ FINANSOWANIA Z BUDŻETU PAŃSTWA!!!

 • 2 miesiące temu | ocena +4 / -7

  Kasa Musi Być

  mamy kliku księży na cały rawicz pytam się gdzie idą pieniądze składkowe, i inne za posługi które płacą mieszkańcy parafii rawickich?

  • 2 miesiące temu | ocena +9 / -1

   parafianin

   Jak się chodzi do kościoła to się wie bo ksiądz podaje na co idą pieniądze

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -4

   entrach

   ja to gdzie są w Watykanie i mniejsze części w Poznaniu i u hierarchów

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -5

  były uczeń

  30% młodzieży szkoła średnich chodzi na religię 70% nie chodzi, dziękuję z uwagę pozdrawiam ps. we Wrocławiu zwalniają katechetów bo nie ma zainteresowanych

  • 2 miesiące temu | ocena +7 / -2

   ,,,

   Jeśli jest zainteresowanie matura z Religi i o tym się mówi, to aż tak źle to nie wygląda. Młodzież i dzieci trzeba uczyć to to przyszłość naszego narodu. To, że się wypisują to żadna duma.

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -7

   Zgroza

   Ludzie się obudzili i widzą na czym stoi kościół ... $$$ i se...

   • 2 miesiące temu | ocena +7 / -2

    Prawda

    Od lat stoi na skale.Nie trzeba było spać tylko się uczyć i wiedzieć.

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -5

  katecheta

  Do Irmina33 - Świecki państwo to już mieliśmy w PRL-u. Nauka na salkach, tak w dużych miastach tokowe były, a na wioskach nauka odbywała się w remizach strażackich, na salach wiejskich, u parafian, którzy odstępowali jeden z pokoi w swoich domach lub niezagospodarowanych pomieszczeniach wiejskich. Podatki płaca ludzie wierzący i mają prawo, żeby były przeznaczone miedzy innymi na naukę religii w szkole.

  • 2 miesiące temu | ocena +7 / -3

   Tak jest

   Dokładnie.juz żeśmy to przerabiali. Nie żadne państwo świeckie. Naród z Kościołem, kościół z narodem.

 • 2 miesiące temu | ocena +14 / -11

  K2

  Za religie w szkole powinny płacić władze kościoła który prowadzi zajęcia i nie na terenie szkoły. Bo to jak wpuszczanie przedstawicieli handlowych do szkoły. Takie pieniądze powinny być przeznaczone na wychowanie seksualne i to od najmłodszych lat by dziecka wpoić od małego czym jest "zły dotyk" co wolno dorosłym a czego nie

 • 2 miesiące temu | ocena +12 / -10

  Abc

  Bardzo dobrze ze religia jest w szkole. Przynajmniej z pomocą min. katechetow sprawnie przeprowadzono egzaminy w szkołach, gdy inni nauczyciele sttrajkowali. Takie jest moje zdanie. A po drugie... Konstytucja....

 • 2 miesiące temu | ocena +10 / -0

  mirek

  Religia wróciła do szkoły w roku szkolnym 1990/1991 po przerwie w latach 1962 - 1990, patrząc na historię PRL-u warto zwrócić uwagę na czas kiedy religia była usuwana ze szkoły i kiedy wracała.

 • 2 miesiące temu | ocena +15 / -12

  irmina33

  Szkoła powinna być świecka, nikt nie zabrania nauki religii w salkach katechetycznych i za darmo

 • 2 miesiące temu | ocena +9 / -11

  tylkoniepis

  ''Świecka szkoła '' za pomocą zdrajców i sprzedawczyków jest podporządkowana wyimaginowanej ideologii .