Reklama

Ile może dorobić emeryt? Od czerwca zmienia się limit

Opublikowano: czw, 28 maj 2020 11:20
Autor:

Ile może dorobić emeryt? Od czerwca zmienia się limit - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Fakt, że jest się emerytem lub rencistą, nie oznacza, że nie można być nadal osobą aktywną zawodowo. Jest tylko jeden warunek - trzeba pilnować, aby osiągane dochody nie spowodowały obniżenia lub zawieszenia świadczenia, wypłacanego przez ZUS.

Jak przypomina Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wielkopolsce, limity zarobków zmieniają się co trzy miesiące. - Zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 czerwca kwota ta wynosi 3.732 złinformuje przedstawicielka ZUS-u. - Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, a więc 130% przeciętnego wynagrodzenia. Ta od 1 czerwca wynosi 6.931 zł - tłumaczy Nowicka. Zaznacza, że te kwoty będą obowiązywać do 31 sierpnia. Potem znów się zmienią. 

W gronie emerytów i rencistów są też i tacy, którzy mogą zarobkować bez ograniczeń. - Są to emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a także osoby, które pobierają z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń - wymienia Marlena Nowicka.

Gdy rencista, bądź emeryt przekroczony próg 70% przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie umniejsza się o kwotę przekroczenia. Natomiast, jeśli kwota, która miałaby być potrącona przekracza stawkę maksymalną, wtedy ręntę, bądź emeryturę zmniejsza się o:
- 620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy
- 465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy
- 527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE