Z inicjatywą wyszły władze gminy Góra, powiatu górowskiego i województwa dolnośląskiego. Partycypują w kosztach utrzymania autobusów - do czasu modernizacji linii kolejowej nr 372, łączącej Bojanowo i Górę. Zanim na trasę wyjadą pociągi, niezbędna jest, m.in. budowa wiaduktu nad drogą ekspresową S5 w okolicy Bojanowa.
KKA działa od 3 września 2023 roku. Zdaniem Ireny Krzyszkiewicz, ówczesnej burmistrz Góry, uruchomienie kursów autobusowych będzie sprawdzianem, jak duża jest potrzeba przywrócenia na tej trasie linii kolejowej.
- Myślę, że będzie zainteresowanie - uważała w 2023 roku Irena Krzyszkiewicz. - Młodzież dojeżdża na studia, dużo osób dojeżdża do pracy, a niektórzy w celach turystycznych - wymienia.
Autobusy kursują na trasie Góra - Bojanowo - Rawicz. Nie zatrzymują się na innych przystankach. Przejazd trwa 44 minuty. Ile osób korzysta z połączeń?
- Blisko 3,9 tys. podróżnych kursowało w rekordowym miesiącu 2024 roku pomiędzy Rawiczem i Górą - informuje Andrzej Padniewski z biura prasowego Kolei Dolnośląskich. - Najczęściej obserwujemy na linii ruch około 2 tys. podróżnych. Linia Kolei Dolnośląskich realizowana jest autobusową komunikacją zastępczą - jest to jedna z trzech tego typu linii na Dolnym Śląsku. Zarówno do Góry, jak i do Stronia Śląskiego i Sycowa autobusy za pociąg kursują wedle jednej oferty, a to oznacza, że na stacji Warszawa Centralna możemy kupić bilet do stacji Góra. Docelowo do wszystkich tych miejscowości w ciągu kilku najbliższych lat mają dojechać biało-żółte pociągi Kolei Dolnośląskich - dodaje.
Miesięcznie na trasie Rawicz - Góra kursuje 480 autobusów. Przy liczbie 2.000 pasażerów miesięcznie, daje to średnio cztery osoby na jeden autobus i około 64 pasażerów dziennie.