Okres jesienny ma to do siebie, że na dworze ciemno zaczyna się robić stosunkowo wcześnie. Z dnia na dzień słońce zachodzi coraz wcześniej, do tego dochodzą chmury i częste opady deszczu. W takich warunkach szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy, ale także inni uczestnicy ruchu. Dodatkowym problemem, z którym do naszej redakcji zwrócił się jeden z internautów, jest późno włączane oświetlenie miejskie.
"Tyle widać jadąc samochodem przez Rawicz około 19.00"
Internauta, który zwrócił się do nas z problemem późno włączanego ulicznego oświetlenia dołączył film obrazujący sytuację.
Przesyłam ku przestrodze. Tyle widać jadąc samochodem przez Rawicz około 19, a tak naprawdę z perspektywy kierowcy widoczność jest jeszcze gorsza niż na nagraniu z wideorejestratora. Przy okazji zadaję pytanie retoryczne, czy osoba odpowiedzialna za wybieranie godziny włączania oświetlenia w mieście myśli w ogóle? - napisał w wiadomości.
Mieszkańcy zgodnie stwierdzili, że latarnie powinny zapalać się dużo wcześniej.
- Zgadzam się z tym Panem w stu procentach, światła powinny być zapalone szybciej, na nagraniu jedzie Pan od strony chodnika, ale jeśli się jedzie przy plantach to o tragedię dużo nie trzeba przy przejściu dla pieszych. Nawet jadąc bardzo wolno ciężko zauważyć pieszego. Dni coraz krótsze, więc godzina zapalania oświetlenia do szybkiej zmiany - napisał jeden z komentujących.
Inny mieszkaniec zwrócił także uwagę na problem dotyczący przede wszystkim pieszych.
To jest jeden problem, a drugim problemem są ludzie, którzy notorycznie, szczególnie w godzinach szczytu, przechodzą przez planty w miejscach do tego nie przeznaczonych, nie robiąc sobie nic z jadących samochodów. Szczególnie są to miejsca pomiędzy małym rondem koło żołnierza, a SP3 oraz prostej od kolejnego małego ronda na ul.Dabrowskiego w kierunku LO. Szczególnie, że w okolicy tych "skrótów" znajdują się przejścia dla pieszych... - pisał.
"Godziny włączenia i wyłączenia oświetlenia zostaną przez gminę Rawicz ponownie przeanalizowane"
O sterowanie miejskim oświetleniem i ewentualne przyśpieszenie godzin włączania latarni postanowiliśmy zapytać w Centrum Informacyjnym Burmistrza.
- Oświetlenie uliczne na terenie gminy Rawicz w znacznej większości sterowane jest przez zegary elektroniczne midiBLUE (sterownik oświetlenia ulicznego służący do załączania, wyłączania oraz monitorowania pracy infrastruktury oświetleniowej). Zegary zamontowane zostały podczas ostatniej modernizacji oświetlenia w 2019 roku. Podobne zegary funkcjonują na terenie miast Leszna, Kościana, Wschowy, gdzie oświetlenie działa w podobnych okresach. 1 października br. oświetlenie działało w godz. od 18:56 do 6:41. W związku z sugestiami mieszkańców godziny włączenia i wyłączenia oświetlenia zostaną przez gminę Rawicz ponownie przeanalizowane - przekazuje CIB
Mieszkańcy Rawicza zwracali uwagę na awarie w niektórych częściach miasta. Jak przekazuje CIB - na poprawne działanie oświetlenia składają się na trzy czynniki.
- Na obsługę – poprawność działania oświetlenia ulicznego składają się trzy podstawowe czynniki: dostawa energii elektrycznej, usługi dystrybucji energii elektrycznej oraz konserwacja-naprawa oświetlenia. Usługi dystrybucji energii elektrycznej dla potrzeb funkcjonowania oświetlenia ulicznego na terenie gminy Rawicz świadczy Enea Operator Sp.z o.o., natomiast dostawą zajmuje się firma wyłoniona w drodze przetargu - w roku 2024 - Hekla Energy. Prace konserwacyjne prowadzone są przez ENEA Oświetlenie oraz firmę PHU WAT - wymienia Centrum Informacyjne Burmistrza.
Policja apeluje o ostrożność
Niezależnie od godzin włączania i wyłączania miejskich latarni, piesi powinni pamiętać o zasadch bezpieczeństwa. Warto być widocznym na drodze - szczególnie po zapadnięciu zmroku - i unikać w pełni czarnego ubioru.Rawicka policja planuje szereg działań związanych ze zwiększeniem widoczności pieszych i rowerzystów na drogach - będzie to między innymi akcja "Świeć Przykładem", podczas której funkcjonariusze będą rozdawać kamizelki odblaskowe. Warto dodać, że - zgodnie z przepisami ruchu drogowego - piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
- Każdy element odblaskowy, który posiadamy na sobie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Pozwala też kierowcy na szybszą reakcję. Jeżeli będziemy myśleć o sobie i swoim bezpieczeństwie to nieprzyjemnych zdarzeń w okresie jesienno-zimowy będzie znacznie mniej - mówi asp.sztab. Beata Jarczewska, rzecznik prasowa rawickiej komendy.
Gdzie skutecznie zgłaszać awarię oświetlenia?
Awarie oświetlenia oraz inne sprawy, które należą do kompetencji gminy Rawicz należy zgłaszać:mail: zgłoszenia@rawicz.eu
tel. 518778535
messenager: Zgłoszenia Rawicz
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.