Reklama

Jak minął rok 2022 na drogach powiatu rawickiego? Są statystyki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: OSP Sarnowa (archiwum)

Jak minął rok 2022 na drogach powiatu rawickiego? Są statystyki - Zdjęcie główne

Wypadek na DK36 w październiku 2022 roku | foto OSP Sarnowa (archiwum)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 363 zdarzenia drogowe - w tym 57 wypadków i 306 kolizji - odnotowali rawiccy policjanci w 2022 roku. Co pocieszające, to mniej niż rok wcześniej. Niestety, doszło także do dwóch wypadków śmiertelnych.

Rawiccy policjanci podsumowali rok 2022 na drogach naszego powiatu. Średnio, odnotowywali niemal ponad jedno zdarzenie dziennie. Wypadków i kolizji było mniej niż w 2021 roku (odpowiednio o sześć i osiemdziesiąt trzy). Jak wynika z policyjnych statystyk, 73 osoby zostały ranne. Zginęło 2 mężczyzn. Obaj byli kierowcami.

Powiat rawicki. Dwa wypadki śmiertelne w 2022 roku 

Do pierwszej tragedii doszło 30 października 2022 roku. Po godz. 13:20 na prostym odcinku północnej obwodnicy Rawicza (DK36) pomiędzy rondem WOŚP a węzłem z drogą ekspresową S5 kierujący fordem focusem mieszkaniec Rawicza, nie upewnił się co do możliwości wykonania manewru wyprzedzania samochodu ciężarowego mercedes actros wraz z naczepą. Doprowadził do zderzenia czołowego z prawidłowo jadącą ciężarową scanią wraz z przyczepą. W wyniku doznanych wielonarządowych obrażeń ciała kierujący fordem zmarł w rawickim szpitalu.

18 listopada 2022 roku, po godz. 2:00 na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 309, pomiędzy Gołaszynem i Rojęczynem kierujący pojazdem marki volkswagen passat z nieustalonej przyczyny zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Samochód sam powiadomił służby o tym wypadku. Kierowcę ratowali strażacy i załoga karetki. Niestety, kierowca poniósł śmierć na miejscu

Najczęstsze przyczyny zdarzeń?

W 69 przypadkach to niedostosowanie prędkości jazdy, w 66 - nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, w 45 - niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, a w 36 - nieprawidłowe cofanie. 54,27% wszystkich zdarzeń, które odnotowali w minionym roku policjanci, miało miejsce w gminie Rawicz, w tym 32 wypadki i 165 kolizji. Z kolei, najbezpieczniej było w gminie Pakosław. Tam odnotowano jedynie 15 kolizji.

Z policyjnych statystyk wynika, że osoby w przedziale 25-39 lat były sprawcami 94 zdarzeń, osoby w przedziale 40-59 lat - 76, a osoby w przedziale 18-24 lat - 64.

Pijani za kierownicą w powiecie rawickim

Te dane nie napawają optymizmem. W minionym roku nietrzeźwych kierujących, zatrzymanych przez funkcjonariuszy było aż 226. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 16.008 osób. 

Gdzie dochodzi do wypadków i kolizji w powiecie rawickim?

Najwięcej zdarzeń funkcjonariusze odnotowali na "36-tce". Pomiędzy Rondem Załęcze a granicą powiatu rawickiego i krotoszyńskiego doszło do 9 wypadków i 38 kolizji drogowych. Bezpieczniej było za to na S5. Na ekspresówce w powiecie rawickim odnotowano 4 wypadki i 31 kolizji. Zdarzeń nie brakowało też na drogach wojewódzkich, powiatowych czy gminnych.

- Każdego dnia na ulicach powiatu rawickiego pracują policjanci, którzy mierzą prędkość, sprawdzają trzeźwość kierowców czy kontrolują stan techniczny pojazdów. Reagują też na wszystkie inne naruszenia przepisów. Wszystkie działania prowadzone przez funkcjonariuszy ruchu drogowego mają na celu zapobieganie zdarzeniom drogowym - mówi asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowa KPP Rawicz. - Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie ostrożności, jak i rozwagi, a przede wszystkim - o przestrzeganie przepisów. Często powodem tragicznych w skutkach zdarzeń na drodze, jest niestosowanie się do ograniczeń prędkości. Pamiętajmy przy tym, że pośpiech jest złym doradcą. Niech nie kieruje nami brawura, a zdrowy rozsądek - podsumowuje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE