reklama

Jak przygotować testament, żeby był ważny?

Opublikowano:
Autor:

Jak przygotować testament, żeby był ważny? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Testament w formie dokumentu może być sporządzony przed notariuszem albo na piśmie przez spadkodawcę. Sporządzić ważny testament może tylko osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, to znaczy jest pełnoletnia oraz nie została ubezwłasnowolniona całkowicie albo częściowo. \r\nTestament może zawierać wyłącznie rozporządzenie jednej osoby. Nie jest dopuszczalne sporządzenie testamentu wspólnego (np. dwojga małżonków). Prace nad usunięciem tego ograniczenia dopiero trwają.
Testament w zwykłej formie pisemnej (nie przed notariuszem) musi zostać w całości sporządzony odręcznie (niedopuszczalne są formy druku), musi zostać czytelnie podpisany i opatrzony datą. Brak daty w testamencie nie musi oznaczać jego nieważności. Nieważność w przypadku braku daty zachodzi tylko w sytuacji, gdy są wątpliwości, czy spadkodawca zdolny był do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu albo wzajemnego stosunku kilku testamentów. Nie jest wykluczone również sporządzenie kilku testamentów, z których każdy odnosi się do innej części składników spadku. W przypadku sporządzenia kilku testamentów, uwzględnia się je wszystkie w zakresie, w jakim się nie wykluczają. Poprzez sporządzenie nowego testamentu można zmienić także poprzednio sporządzony testament.
Dokonując rozrządzeń testamentowych należy pamiętać, że prawidłowo winny one odnosić się do udziałów ułamkowych w majątku spadkowym. Innymi słowy, nie sporządza się testamentu poprzez wskazanie konkretnych przedmiotów przypadających spadkobiercy, ale poprzez wskazanie, jaki przypada mu ułamek w całym spadku. Jeżeli wskazuje się konkretny przedmiot, traktuje się to jako zapis. Osoba taka nie ma zatem charakteru spadkobiercy, ale jest zapisobiorcą. Przez zapis rozumie się przyznanie na rzecz wskazanej przez spadkodawcę osoby określonego przedmiotu. Przez samo takie wskazanie, zapisobiorca nie staje się właścicielem tego przedmiotu. Ma ona wyłącznie roszczenie do spadkobierców o wydanie jej tego przedmiotu. Jeżeli spadkodawca chce, aby wskazana przez niego osoba nabyła przedmiot już w chwili śmierci spadkodawcy, musi sporządzić testament w formie aktu notarialnego i z tzw. zapisem windykacyjnym.
W przypadku testamentu ręcznego, warto rozważyć zdeponowanie go u zaufanej osoby, co uchroni przed zagubieniem go albo zniszczeniem. Testament można także zdeponować u notariusza, adwokata albo radcy prawnego.

\r\n

Wojciech Dominiak
adwokat
Adwokacka Spółka Partnerska Malczewski Stoczczak Matyaszczyk w Rawiczu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE