Reklama

Jak zadbać o klimatyzację w samochodzie?

Opublikowano:
Autor:

Jak zadbać o klimatyzację w samochodzie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Za oknem coraz cieplej, a jazda samochodem w warunkach cieplarnianych nie należy do przyjemności. Na szczęście, w większości aut jest już klimatyzacja. Dlatego warto o nią zadbać.  

- Niestety, użytkownicy samochodów wyposażonych w klimatyzację nie zdają sobie sprawy, że powinno się jej używać przez cały rok, a nie tylko latem. Im częściej jest ona używana, tym mniej się psuje. Błędem jest używanie jej tylko w upały - mówi Grzegorz Radajewski z rawickiego Lemacar-u.

Przynajmniej raz na 2 lata należy udać się do zakładu obsługującego klimatyzację i sprawdzić ją pod kątem wydajności, szczelności i czystości filtrów. Trzeba to zrobić wcześniej, jeżeli w samochodzie poczujemy brzydki zapach. Wówczas specjalista powinien nam ją odgrzybić. A dlaczego sami nie możemy tego zrobić zaopatrując się w sklepie motoryzacyjnym w specjalną piankę w sprayu do odgrzybiania klimatyzacji? - Zapewne przez moment będziemy czuć ładny zapach, co może zaspokoić naszą świadomość. Jest to na pewno tańsze rozwiązanie niż profesjonalne odgrzybianie, ale niestety, niekoniecznie skuteczne. Idealnie byłoby przyjechać do serwisu co roku - dodaje Grzegorz Radajewski.

Przynajmniej co 2 lata należy dokonać przeglądu klimatyzacji, ale najlepiej robić to co roku.

 Najbardziej popularną metodą profesjonalnego oczyszczania klimatyzacji jest czyszczenie ozonem. Koszt takiego odgrzybiania wynosi między 50 a 90 zł. - Jest on najmniej inwazyjny dla całego układu klimatyzacji i najbardziej efektywny. Ozon zabija wszystkie zapachy pochodzenia organicznego. Trzeba pamiętać, że przy okazji odgrzybiania musimy wymienić jeszcze filtr kabinowy. To wydatek co najmniej 100 zł - uważa specjalista z Lemacar-u. Możemy również spotkać się z metodą czyszczenia „klimy” przy pomocy ultradźwięków oraz wprowadzeniu do instalacji środków chemicznych (metanol i etanol). Przy okazji czyszczenia, specjalista sprawdza szczelność całego układu, jego wydajność, a na końcu napełnia klimatyzację specjalnym gazem. - W zależności od modelu samochodu, koszt napełnienia gazem R134A jest inny. Na ten cel należy przeznaczyć co najmniej 130 zł - mówi Grzegorz Radajewski.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzator składa się z trzech najważniejszych części - sprężarki, parownika i skraplacza. Chłód w aucie odczuwany jest dzięki czynnikowi chłodzącemu, a dokładnie gazowi R134A. Czynnik chłodniczy pompowany jest do sprężarki, a następnie do zasobnika, gdzie gaz jest oczyszczany i pozbawiany wilgoci. Rurkami czynnik R134A tłoczony jest do skraplacza, gdzie z postaci gazowej zmienia się w postać ciekłą. Przez wentylatory utrzymywana jest odpowiednia temperatura całego procesu. Ten kończy się w parowniku, gdzie substancja gwałtownie ochładza się poprzez rozprężenie. Aby odczuć chłód w samochodzie, powietrze zasysane jest przez wentylatory i oczyszczane za pomocą filtrów powietrza, gdzie kierowane jest do parownika, a następnie do kabiny pojazdu. Należy pamiętać, że przed włączeniem klimatyzacji trzeba dobrze przewietrzyć wnętrze samochodu, aby obniżyć temperaturę do temperatury otoczenia. W takiej sytuacji klimatyzacja szybciej i łatwiej poradzi sobie ze schłodzeniem powietrza.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE