Reklama

Jak zapisać ukraińskie dziecko do szkoły lub przedszkola?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jak zapisać ukraińskie dziecko do szkoły lub przedszkola? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na terenie powiatu wciąż przybywa uchodźców z Ukrainy. Najwięcej tych osób znalazło schronienie na terenie gminy Rawicz. Samorząd przygotowuje się więc do przyjęcia dzieci do szkół i przedszkoli.

Dla dzieci i młodzieży przybywających z Ukrainy gmina Rawicz organizuje dodatkowy 5-godz. oddział w Przedszkolu nr 5 w Rawiczu oraz tzw. oddziały przygotowawcze w Szkole Podstawowej w Sierakowie. Data rozpoczęcia zajęć zależy od terminu skompletowania kadry pedagogicznej. Jeśli stworzone tam miejsca okażą się niewystarczające, gmina sukcesywnie będzie  uruchamiać kolejne na tyle, na ile pozwolą warunki lokalowe.

- Chcemy, aby dzieci nabyły tam poczucie bezpieczeństwa, miały zapewnioną opiekę i mogły kontynuować edukację w gronie rówieśników czy rodzeństwa. Dzieci będą też miały szansę na zdobycie podstaw języka polskiego, bez znajomości którego trudno zrozumieć coś z lekcji - wyjaśnia burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik.

Co trzeba zrobić, by zapisać dziecko do placówki oświatowej?

Rodzic lub opiekun, który chce zapisać dziecko do przedszkola albo szkoły zgłasza się do Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz do Wydziału Spraw Obywatelskich. Tam następuje rejestracja pobytu i od razu ma możliwość wypełnienia zgłoszenia do celów edukacyjnych - pozwala to zebrać dane potrzebne do przyjęcia dziecka do placówki oświatowej i zaplanować ilość potrzebnych miejsc.


Jak przekazuje Centrum Informacyjne Burmistrza - na podstawie wypełnionych zgłoszeń Wydział Edukacji będzie kontaktował się z rodzicem lub opiekunem i kierował dziecko dalej do konkretnej placówki.

W przypadku młodzieży, która powinna kontynuować naukę w szkolę średniej - wskazaniem miejsca będzie zajmowało się Starostwo Powiatowe na podstawie zebranych przez gminę informacji.

Gdzie znaleźć potrzebne dokumenty?

Zgłoszenie zostało przygotowane w dwóch wersjach - polskiej i ukraińskiej. Do zgłoszenia dołączona jest ulotka informacyjna. Oba dokumenty są dostępne w urzędzie, ale dostępne są także na stronie internetowej, w  hotelu OSiR, w salce na Kopernika i w magazynie zaopatrzenia na ul. Staszica.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE