reklama

Jakie gazety wydają i czytają więźniowie?

Opublikowano:
Autor:

Jakie gazety wydają i czytają więźniowie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W Zakładzie Karnym w Rawiczu odbyła się V edycja ogólnopolskiego konkursu "Szpalty za kratą", którego placówka jest organizatorem. Oceniano trzydzieści trzy tytuły spośród sześćdziesięciu pięciu tworzonych i wydawanych w jednostkach penitencjarnych na terenie całego kraju.

Konkurs adresowany jest do zespołów redakcyjnych - składających się z osób pozbawionych wolności - wydających gazetki więzienne. - Udział w wydarzeniu pozwala twórcom czasopism nie tylko na sprawdzenie ich poziomu, pod względem merytorycznym i formalnym, ale stanowi również swoistą lekcję dziennikarstwa - informuje kpt. Ewa Szulc, rzecznik prasowy Zakładu Karnego. - Prestiż rawickich „Szpalt zza krat” i związana z tym chęć uczestników wydarzenia sprawdzenia wydawanych czasopism przez dziennikarzy profesjonalistów, rośnie z roku na rok. Tegoroczna – V edycja konkursu była pod tym względem wyjątkowa. Spośród wydawanych w jednostkach penitencjarnych sześćdziesięciu pięciu tytułów, do konkursu zgłoszono rekordową liczbę trzydziestu trzech czasopism.

Sprawdzanie prac konkursowych odbywa się na zasadzie dwustopniowej. Oceny zewnętrznej w tegorocznej edycji konkursu dokonały: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Druga grupa jurorów składała się z: przedstawiciela środowiska naukowego - prof. dr hab. Lidii Suchanek - UAM w Poznaniu oraz przedstawicieli mediów, m.in. „Życia Rawicza”.

Przy ocenie brano pod uwagę zarówno tematykę, obecność treści sprzyjających procesowi resocjalizacji i przygotowujących osadzonych do wyjścia na wolność oraz dotyczące form i sposobów aktywnego oraz racjonalnego odbywania kary pozbawienia wolności, jak i szatę graficzną, kompozycję tekstów, poziom adiustacji i korekty. Niektóre z nich okazywały się bardzo profesjonalne, a inne przypominały bardziej broszury niż gazety. 

WYNIKI KONKURSU

I miejsce – „Zamczysko” - wydawane w Zakładzie Karnym w Nowogardzie,

II miejsce – „Piąty południk ” - wydawany w Areszcie Śledczym w Lublinie,

III miejsce – „Głos Białołęki” – wydawany w Areszcie Śledczym w Warszawie – Białołęce.

- Słowo pisane w warunkach izolacji penitencjarnej, ze względu na ograniczony dostęp do niektórych środków przekazu wynikający z istoty wykonywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania, stanowi jedno z najważniejszych narzędzi w warsztacie pracy wykorzystywanym w procesie resocjalizacji. Jednym z celów konkursu jest właśnie podniesienie poziomu komunikacji w sferze słowa pisanego oraz „wpływanie poprzez pisanie i czytanie” na pomyślny przebieg readaptacji społecznej osadzonych - zaznacza kpt. Szulc.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE