Reklama

Jesteś rowerzystą? Sprawdź, czy stosujesz się do tych zasad

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: D. Bela (archiwum)

Jesteś rowerzystą? Sprawdź, czy stosujesz się do tych zasad - Zdjęcie główne

foto D. Bela (archiwum)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poruszasz się po drogach powiatu rawickiego na dwóch kółkach? Rawicka policja przypomina o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Kierujący rowerem jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Jeśli rowerzysta korzysta z drogi dla rowerów i pieszych powinien zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko do lat 7 lat może być przewożone na rowerze, ale pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku, które zapewnia bezpieczną jazdę. Warto też dziecku założyć kask, który na pewno zwiększy jego bezpieczeństwo.

Rowerzyście zabrania się:

  • Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Jednakże przepisy wyjątkowo zezwalają na jazdę dwóch rowerzystów obok siebie pod warunkiem, że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego;
  • Jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
  • Czepiania się innych pojazdów.
Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych tylko i wyłącznie w kilku przypadkach, czyli np. gdy:

  • Opiekuje się on osobą w wieku do lat 10, która kieruje rowerem;
  • Chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości i nie ma w tym miejscu wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerzystów, a prędkość pojazdów jadących drogą jest dozwolona z prędkością większa niż 50 km/h;
  • Warunki atmosferyczne zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty takie jak ulewa, gęsta mgła lub silny wiatr.
Rowerzysta, który jedzie chodnikiem powinien jechać powoli, ostrożnie i ustępować miejsca pieszym. Jeżeli chce skorzystać z przejścia dla pieszych - musi zsiąść z jednośladu i go przeprowadzić. Rowerzyście nie wolno również korzystać z telefonu, jeśli wymaga on trzymania urządzenia w ręku. Policjanci zachęcają także do zakładania elementów odblaskowych w dzień i w nocy, a także kasków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE