Reklama

Katastrofa ekologiczna na Baryczy. Śnięte ryby, woda niczym gnojówka

Opublikowano:
Autor:

Katastrofa ekologiczna na Baryczy. Śnięte ryby, woda niczym gnojówka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz prokuratura badają przyczyny zanieczyszczenia rzeki Baryczy. Zatruciu uległ ponad 60 kilometrowy odcinek tej rzeki między Odolanowem, a Wąsoszem. 

Woda pełna była śniętych ryb, służby apelują, by nie korzystać z wody znajdującej się w rzece oraz powstrzymać się od spływów kajakowych, wędkowania i kąpieli.

Pierwsze doniesienia o fatalnym stanie wody napłynęły 1 lipca.
- Inspektorzy WIOŚ we Wrocławiu niezwłocznie przeprowadzili rozpoznanie w miejscach wskazanych we wniosku. Stwierdzono, że woda w rzece była mętna, o ciemnobrązowym (prawie czarnym) zabarwieniu i uciążliwym zapachu charakterystycznym dla przegniłej materii organicznej – tak opisuje sytuację komunikat wydany przez Wrocławski Inspektorat Ochrony Środowiska.

Źródło skażenia w Wielkopolsce
Wydział zarządzania kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wykonał naloty dronem nad terenem Odolanowa, a prokuratura okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim zleciła policji przeprowadzenie czynności mające na celu ustalenia powodów zatrucia.

- Bazując na wynikach nalotów dronem ustaliliśmy, że głównym źródłem zanieczyszczenia wód Baryczy są̨ pola i łąki pomiędzy rzekami Kuroch, Barycz i Złotnica. Na tym terenie, o powierzchni kilkunastu kilometrów stwierdzono zalania i podtopienia na skutek intensywnych opadów deszczu. Woda stagnuje na tym terenie co najmniej od końca czerwca, co spowodowało gnicie roślinności, upraw i skoszonych traw, dodatkowo podtopione zostały występujące na tym terenie pryzmy obornika – tłumaczy Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Kto jest winny?
Wojewoda Wielkopolski zapowiada, że zostaną przeprowadzone kontrole, które mają ocenić czy zanieczyszczenia mogły powstać z winy rolników, którzy uprawiają tam pola. Według Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska jednym ze źródeł zanieczyszczenia może być jedna z okolicznych firm eksploatująca w tym rejonie oczyszczalnie ścieków. Obecnie są prowadzone czynności kontrolne, które określą wpływ zakładu na poziom zanieczyszczenia.

Zwróciliśmy się do Prokuratury Okręgowej W Ostrowie Wielkopolskim z pytaniem, na jakim etapie są czynności mające ustalić przyczynę i ewentualnych sprawców zanieczyszczenia Baryczy. Czekamy na odpowiedź.

Wody Polskie: „Sytuacja ulega poprawie”
Stan rzeki monitoruje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie,. W komunikacie aktualizowanym dzisiaj, 10 lipca, czytamy, że „Bezpośrednie oględziny Baryczy ponownie potwierdziły, że sytuacja ulega poprawie. Polepszają się warunki tlenowe, napowietrzenie i przejrzystość wody. W rzece, która stopniowo wraca do życia, widać coraz więcej narybku.”

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE