Charakterystycznym miejscem dla Miejskiej Górki jest zbiornik wodny "Balaton" przylegający do stadionu sportowego. To miejsce wypoczynku i rekreacji chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Tam również odbywają się cykliczne imprezy gminne, na co dzień zbiornik wykorzystywany jest również przez wędkarzy. Jak powstał?
Woda na potrzeby miejscowej cukrowni
Zbiornik powstał w roku 1963 jako zapas wody na potrzeby Cukrowni Miejska Górka.
W 1968 r. cukrownia przystąpiła do rozbudowy zbiornika o dalsze 4 hektary. Do prac wykorzystano sprzęt ciężki i transport należący do cukrowni, Rejonowego Przedsiębiorstwa Melioracyjnego w Lesznie, Państwowego Ośrodka Maszynowego w Górze i Państwowej Komunikacji Samochodowej w Ostrowie.
25 lipca 1970 r. zbiornik retencyjny oddano do eksploatacji.
W 1984 r. osiągnął powierzchnię 11 hektarów i w środowisku lokalnym zyskał nazwę „Balaton”, ponieważ powstały tam kąpielisko i piaskowa plaża (fot. archiwum OKSiAL).
W 2010 r. gmina Miejska Górka zakupiła od cukrowni teren, na którym znajduje się jezioro. W tym samym roku, z inicjatywy kilkunastu osób, powstało Miejskogóreckie Stowarzyszenie Wędkarskie „OKOŃ”, któremu powierzono gospodarowanie akwenem i otaczającym go terenem.
W 2010 roku z inicjatywy kilkunastu osób powstało Miejskogóreckie Stowarzyszenie Wędkarskie "OKOŃ", które do dziś gospodaruje terenem. Poza tym, zbiornik służy raczej rekracyjnym spacerom i jest po prostu malowniczą częścią miasta. Woda nie jest zdatna do kąpieli.
Planowana rozbudowa zbiornika
Mniej więcej od roku 2014 mówi się o rozbudowie zbiornika. Zadanie to było ujęte nawet w „Wieloletnim programie inwestycji melioracyjnych w województwie wielkopolskim na lata 2014-2020”. Ruszyły procedury z nim związane. Wykupiono potrzebne tereny i wypłacono odszkodowania ich dotychczasowm właścicielom.
- Z wiadomości, które posiadam wynika, że uiszczono już wszystkie należności - z wyjątkiem tych osób, które nie zgadzają się z zaproponowaną ceną i odwołują się od decyzji w tej sprawie. Są to dwa przypadki, a i dla nich pieniądze są zarezerwowane - mówił tuż po zakończeniu tych formalności burmistrz Miejskiej Górki, Karol Skrzypczak. Wykupu gruntów dokonał Wielkopolski Urząd Marszałkowski w Poznaniu.
- Sprawdziliśmy i rzeczywiście miejskogóreczanie pieniądze otrzymali - dopowiadał Karol Skrzypczak.
Wody Polskie zamiast zarządu melioracji
W międzyczasie dotychczasowy Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych zastąpiła powołana przez państwo spółka Wody Polskie, ale samorząd uzyskał potwierdzenie, że to nie zmienia planów inwestycyjnych.
- Otrzymałem zapewnienie, iż inwestycja będzie realizowana – informował w 2019 roku burmistrz. Jak mówił u inwestora pozyskał wiadomość, że budowa może się rozpocząć nawet pod koniec 2020 roku.
- Uczestniczyłem w konsultacjach dotyczących programu „Susza”. Odbyły się one we Wrocławiu i ich organizatorem była spółka Wody Polskie. Prezes do spraw inwestycji przekazał informację o planowanych przedsięwzięcia na obszarze jej działania, a my administracyjnie należymy właśnie pod wrocławski oddział Wód - relacjonował wówczas włodarz. Jak mówił prace nad zbiornikami retencyjnymi w Miejskiej Górce i w Rokosowie są najbardziej zaawansowane, jeśli chodzi o inwestycje w zakresie gospodarki wodnej na terenie podległym dolnośląskiemu oddziałowi państwowej instytucji. - Zapewniano mnie, że pod koniec przyszłego roku planowane jest rozpoczęcie rozbudowy zbiornika Balaton. Będzie to inwestycja realizowana w ramach rządowego programu Susza - mówił Karol Skrzypczak.
Minęły kolejne lata. Nic się nie dzieje
Rozbudowa miała pochłonąć 30 mln zł. Minęły jednak kolejne lata i nic się nie dzieje. Burmistrz Karol Skrzypczak twierdzi jednak, że plan nie upadł, ale cały czas realizowane są formalności niezbędne do tego, by inwstor mógł starać się o pieniądze na wykonanie zadania.
- By móc składać wniosek do źródeł zewnętrznych inwestor musi mieć tytuł prawny do nieruchomości. Nie zakończyła się jeszcze procedura zmiany dotychczasowego właściciela, którym był urząd marszałkowski na nowy, czyli spółkę wodną - wyjaśnia burmistrz Miejskiej Górki.