Reklama

Klasa o profilu medycznym w rawickim liceum?

Opublikowano: pon, 28 gru 2020 07:54
Autor:

Klasa o profilu medycznym w rawickim liceum? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

 POWIAT  Profil medyczny w rawickim ogólniaku - taką propozycje na ręce starosty złożyła na ostatniej sesji radna Grażyna Kośmider. Jej zdaniem - z naborem do takiej klasy nie byłoby problemu. Miałaby to być opcja dla osób chcących kształcić się w przyszłości w zawodach medycznych - ratownik, czy pielęgniarka.

Ostatni rok, jeszcze bardziej uwydatnił braki kadrowe w zawodach medycznych. To problem, z którym służba zdrowia zmaga się od lat. W debacie publicznej nieustannie trwa dyskusja dotycząca konieczności kształcenia większej ilości lekarzy, pielęgniarek, czy ratowników medycznych.

Obecnie jedyną placówką w powiecie rawickim, która kształci w zawodach okołomedycznych - m.in. opiekunów medycznych, asystentów osoby niepełnosprawnej czy masażystów jest Wielkopolskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - popularny "medyk".

Klasa o profilu medycznym w rawickim liceum? Radna proponuje 

Na ostatniej sesji, radna powiatowa - Grażyna Kośmider, złożyła na ręce starosty interpelację, w której zaproponowała, by od nowego roku szkolnego poszerzyć ofertę I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu o profil medyczny.

- Profil medyczny skupiałby się na przygotowaniu do studiów takich jak: medycyna, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo i nauki przyrodnicze - komentuje Grażyna Kośmider na profilu społecznościowym.

Zdaniem radnej - nie byłoby problemów z zainteresowaniem ze strony uczniów, a podobne profile cieszą się popularnością w całej Wielkopolsce. 

W ocenie radnej, nowa klasa mogłaby nawiązać współpracę z uczelniami wyższymi z Poznania, czy z Wrocławia. Dzięki temu - zdaniem Grażyny Kośmider, uczniowie mogliby brać udział w wykładach i współpracować z wykładowcami akademickimi, mieć dostęp do fachowej literatury. Ale nie tylko. 

- Klasa medyczna mogłaby nawiązać współpracę ze Szpitalem Powiatowym w Rawiczu i z kadrą Wielkopolskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu. Dzięki utworzeniu takiej podbudowy na bazie LO, można w przyszłości stworzyć w Rawiczu filię wyższej szkoły zawodowej kształcącej pielęgniarki i ratowników medycznych - uzasadnia radna.

 

Klasa o profilu medycznym w rawickim liceum? Wicestarosta odpowiada 

O pomysł Grażyny Kośmider zapytaliśmy wicestarostę - powiat jest bowiem organem prowadzącym "ogólniak". Jak ustaliliśmy - odpowiedź na interpelację radnej jest przygotowywana i wkrótce zostanie dostarczona wnioskodawczyni. 

- Jeśli jednak już teraz mam w skrócie się do niej ustosunkować, pragnę poinformować, że klasę liceum ogólnokształcącego o profilu medycznym, zamierza uruchomić ZSPT CKU w Bojanowie - informuje wicestarosta, Jakub Moryson.

Taki pomysł - jak przekazuje wicestarosta - miała zaproponować Beata Nowak, gdy obejmowała stanowisko dyrektora szkoły średniej w Bojanowie. 

- Szkoła ta ma odpowiednią kadrę pedagogiczną, jak i wyposażenie sal lekcyjnych, by prowadzić zajęcia o takim profilu - informuje zastępca starosty odpowiedzialny za oświatę.

 

W liceum działa profil biologiczno-chemiczny 

Natomiast, obecnie w I Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu działa profil biologiczno-chemiczny. Współpracuje on m.in. z: Uniwersytetem Medycznym, PCK, Centrum Krwiodawstwa i Ośrodkiem Transplantacji w Poznaniu, jak i z rawickim sanepidem.

- Nauka na tym kierunku w I LO w Rawiczu, daje naszym uczniom możliwość, przygotowania się do egzaminów zewnętrznych, które umożliwiają po ukończeniu przez nich szkoły, dalszą naukę na kierunkach medycznych. Śledząc losy absolwentów I LO w Rawiczu, wiemy także, że wielu obecnych lekarzy pochodzących z Rawicza, kończyło właśnie ten kierunek - dodaje Moryson.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE