Rawicz znalazł się wśród beneficjentów unijnego programu rozwoju turystyki. Jeszcze w tym roku gmina otrzyma prawie 19 mln zł dofinansowania do budowy trasy kolejki miejskiej.
Wniosek o dotację złożyliśmy już dwa lata temu. Jako małe miasto, poza szlakami turystycznymi, mieliśmy małe szanse. Tym bardziej cieszy informacja o otrzymaniu dofinansowania - mówi burmistrz Grzegorz Kubik.
Trasa kolejki będzie opasywać stare miasto po wewnętrznej stronie plant, a dodatkowa nitka połączy śródmieście z terenem byłego poligonu. W przyszłości pętla będzie sie mogła zostać połączona ze stacją reaktywowanej "Kobylinki" - Rawicz Wschód.
Termin uzyskania tej dotacji idealnie zbiegł się z naszymi inwestycjami. Właśnie rozpoczynamy remonty dróg wewnątrz plant oraz budowę Nowego Poligonu - zaznacza Grzegorz Kubik.
Jak zapowiada, pociąg będzie przewoził pasażerów za darmo. Będzie się składał z lokomotywy o napędzie elektrycznym, lecz stylizowanej na zabytkowy parowóz oraz czterech wagoników. Na trasie powstanie też dodatkowa infrastruktura - mała lokomotywownia, przystanki i przejazdy kolejowe tam, gdzie szyny będą przechodzić przez drogi. Linia w kierunku poligonu ma być uruchamiana w sezonie letnim.
Budowa kolejki wąskotorowej ma rozpocząć się w lipcu, a pierwsze kursy ruszą już w wakacje przyszłego roku.
Trasa Rawickiej Kolejki Wąskotorowej
Komentarze (0)