reklama

Koło Gospodyń Wiejskich z Dębna Polskiego świętowało 60-lecie działalności

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koło Gospodyń Wiejskich z Dębna Polskiego świętowało 60-lecie działalności - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
86
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościCzłonkinie koła gospodyń wiejskich to kobiety gospodarne i wyjątkowe, bo tak często rozwija się ten skrót. Można też powiedzieć żartobliwie, że są głośne i waleczne. Wszystkie te określenia pasują do pań z KGW w Dębnie Polskim, które są przy tym także wesołe, gościnne, przebojowe, nowoczesne i znane w całej gminie. 28 listopada 2024 roku świętowały 60-lecie istnienia swojej organizacji.
reklama

Kto zna Koło Gospodyń Wiejskich z Dębna Polskiego ten doskonale wie, że u nich jest zawsze wesoło i pysznie. Nikt nie wyjdzie od nich głodny i w złym humorze. 

Dokładnie tak było podczas wczorajszej uroczystości z okazji 60-lecia istnienia stowarzyszenia. Jubileusz rozpoczął się okolicznościową mszą świętą, a część oficjalna odbyła się oczywiście w miejscowej świetlicy wiejskiej. Przybyli na nią, między innym,i starosta Adam Sperzyński, burmistrz Grzegorz Kubik z małżonką, kierownik ARiMR w Miejskiej Górce, sołtys wsi Maria Orlińska, ksiądz proboszcz Janusz Małuszek, rada sołecka, strażacy ochotnicy oraz reprezentacja Koła Gospodyń Wiejskich "Fajne Babki" z Zawad oraz rawickiego "Caritasu". Były też oczywiście same panie z KGW w Dębnie Polskim. Obecnie liczy ono 90 członków (w tym jest jeden pan).

reklama

60-lecie KGW w Dębnie Polskim. Wspomnienia i podziękowania

Historię powstania KGW, która rozpoczęła się jesienią 1964 roku, przypomniała jego przewodnicząca Ewa Zyber.

- Organizację założyła Marta Kołacińska, ówczesna prowadząca Kółek Rolniczych w Rawiczu, a pierwszą przewodniczącą została Halina Mądra. Rok później tę funkcję przejęła Elżbieta Musioł i pełniła ją przez 27 lat. Przewodniczącymi były także Maria Naglak, Ewa Lubawy, Irena Mikołaczak. Bardzo wiele kobiet "przetoczyło się" przez nasze koło i długo by wymieniać ich nazwiska, zasługi, funkcje. Część z nich jest tutaj z nami, a część patrzy na nas z góry, cieszą się z tego, że ich wysiłki, zapał są pielęgnowane, szanowane i że o nich pamiętamy - podkreślała.

reklama

Jak mówiła, działalność KGW była różnorodna. Zajmowało się ono sprowadzaniem i sprzedażą piskląt kurzych i kaczych, drzewek owocowych, krzewów i kwiatów, organizowało kursy szycia i kroju, robótek ręcznych, gotowania i pieczenia, a także prowadzeniem "dziecińca" w trakcie żniw, aby gospodynie mogły spokojnie pracować w polu. Organizowano wycieczki krajoznawcze i pielgrzymki, imprezy okolicznościowe.

I właściwie to się nie zmieniło, bo koło organizuje mnóstwo wydarzeń, zapewnia "zaplecze kulinarne" podczas wielu imprez organizowanych w gminie, bierze udział w konkursach i inicjatywach. Ostatnio realizuje projekt mający na celu integrację miejscowych seniorów.

- Bardzo dziękujemy za wsparcie i pomoc w każdej możliwej kwestii - władzom gminy i powiatu oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dziękujemy za współpracę pani sołtys, radzie sołeckiej, strażakom, zespołowi "Caritas" - zaznaczyła Ewa Zyber. Jak powiedziała - chociaż na przestrzeni lat zmieniał się skład, zmieniały się pomysły, to cel jest ciągle ten sam - integracja społeczna i wychodzenie naprzeciw potrzebom mieszkańców.

reklama

Życzenia i urodzinowe pyszności z okazji jubileuszu KGW w Dębnie Polskim

Następnie goście mogli obejrzeć występ zespołu "Szakiety" ze Szkaradowa, który zaprezentował się w repertuarze ludowym, ale nawiązując do działalności KGW i nie zapomniał także o życzeniach dla jubilatów. Słowa podziękowania kierowali także do gospodyń starosta i burmistrz oraz inni zaproszeni goście.

O jubileuszowy poczęstunek panie oczywiście zadbały same - przygotowując mnóstwo pyszności. Tym razem tylko kilka z nich uwijało się w kuchni, a reszta mogła świętować, bo o obsługę kelnerską zadbali strażacy. Jak przystało na urodziny, był także toast oraz tort. Przygotowany przez mieszkankę wsi zrobił wrażenie na gościach nie tylko swoim wyglądem, ale smakiem.

reklama

Nie zabrakło także dobrej zabawy i biesiady do późnych godzin. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama