Reklama

Nowe wytyczne dla przedszkoli i żłobków. Czwarty raz

Opublikowano:
Autor:

Nowe wytyczne dla przedszkoli i żłobków. Czwarty raz - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Koronawirus

GIS wprowadził kolejne wytyczne dla przedszkoli i żłobków. Dotyczą one liczby dzieci i wielkości powierzni sali przedszkolnej przypadającej na jedno dziecko. Obostrzenia zostały po raz kolejny złagodzone.

Główny Inspektorat Sanitarny zaktualizował wytyczne dla przedszkoli i żłobków na okres trwania pandemii.
Nie zdążył nawet wejść w życie zapis dotyczący liczby dzieci w grupie, a wszedł już kolejny.

Dotyczy on maksymalnej liczby dzieci w grupie. Od teraz w niej będzie mogło przebywać powyżej 25 dzieci, choć dotąd rekomendowano najwyżej 25 dzieci. Zalecono, aby w sali przeznaczonej na zbiorowy pobyt dzieci powierzchni przypadająca na jedno dziecko była nie mniejsza niż 1,5 metra kwadratowego.

To już czwarta aktualizacja wytycznych dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i żłobków. Tym razem wytyczne są takie same dla żłobków i przedszkoli. Jeżeli chodzi zachowanie dystansu społecznego zalecanego dla rodziców dzieci przyprowadzających dzieci do placówek to zbliżono je do wytycznych dla szkół.

Do tej pory GIS rekomendował, by w grupie przedszkolnej mogło przebywać maksymalnie 25 dzieci. Sytuacja ta mogła jednak spowodować, że od września zabraknie miejsc w przedszkolach i żłobkach.

Powierzchnia sali dziennego pobytu

Obecnie usunięto zapis o limicie dzieci przebywających w jednej grupie i zalecono, aby w miarę możliwości lokalowych przedszkola czy żłobka, powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci wynosiła co najmniej 15 metrów kwadratowych. Wcześniej rekomendowano 16 metrów kwadratowych.

W przypadku liczby dzieci większej niż pięcioro powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 metry kwadratowe. Zastrzeżono jednak, że powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 metra kwadratowego.

Bez pluszowych zabawek

W nowych wytycznych zmniejszono również dystans, jaki powinni zachować rodzice i opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci z przedszkola lub żłobka wobec pracowników przedszkola lub żłobka oraz innych dzieci i ich rodziców . Wcześniej wynosił on 2 metry, a obecnie 1,5 metra.

W dalszym ciągu GIS radzi, by do grupy dzieci przyporządkowani byli ci sami opiekunowie i aby grupa wraz z opiekunem przebywała w wyznaczonej i stałej sali.
 

W sali w przedszkolu lub w żłobku należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować, chodzi przede wszystkim o zabawki pluszowe. Natomiast przybory sportowe takie jak piłki, obręcze, skakanki należy dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.

Sale w przedszkolu lub żłobku muszą być wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. W miarę możliwości należy uniemożliwić stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.

Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich. Proponuje się wieć pobyt dziecka na terenie ogrodu przedszkolnego lub wyjście na pobliksie tereny rekreacyjne.

Przed wejściem do budynku przedszkola i żlobka należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do podmiotu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE