Wraz z początkiem nowego miesiąca, w poniedziałek 1 lutego, zmieni się część z dotychczas obowiązujących obostrzeń. Bez zmian pozostaną te związane z oświatą, czy zgromadzeniami publicznymi.
Koronawirus. Koniec z godzinami dla seniorów
Na wniosek przedsiębiorców, od poniedziałku przestaną funkcjonować, tzw. "godziny dla seniorów". Dotychczas, pomiędzy 10:00, a 12:00, zakupy w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach mogły robić tylko osoby po 60. roku życia.
Przedsiębiorcy zwrócili się do nas z apelem o zniesienie godzin dla seniora. Ponieważ otwieramy cały handel w reżimie sanitarnym, to przychylimy się do tego apelu i te godziny dla seniora zostaną zniesione – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Koronawirus. Sklepy w galeriach handlowych otwarte
Jedną z kolejnych zmian, jakie rządzący przygotowali, jest otwarcie wszystkich sklepów w galeriach handlowych. Od przełomu roku, w takich obiektach mogły funkcjonować tylko lokale gastronomiczne, apteki, drogerie i punkty zajmujące się sprzedażą żywności.
Otwieramy sklepy w galeriach handlowych, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego – zapowiedział Niedzielski.
W galeriach nadal obowiązywała będzie zasada 1 os./ 10m2 (w przypadku lokali do 100m2 ) oraz 1 os./15m2 (w przypadku lokali powyżej 100m2 )
Koronawirus. "Otwarcie" kultury
Wsród branż, które będą mogły wznowić funkcjonowanie w formie stacjonarnej, są instytucje kultury (muzea i galerie sztuki). Tam również obowiązywać będą limity osób, które bądą mogły przebywać w jednym pomieszczeniu.
Koronawirus. Szkoły bez zmian
Do 14 lutego, uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz szkoł ponadpodstawowych będą kontynuowali naukę w formie zdalnej. Wtedy mają zapaść kolejne decyzje, a wśród nauczycieli klas 1-3 w szkole podstawowej mają zostać przeprowadzone przesiewowe testy na obecność koronawirusa.
Nadal mamy nauczanie stacjonarne w klasach I - III szkołach podstawowych, natomiast wszystkie inne poziomy edukacji pozostają na nauczaniu zdalnym - wskazywał minister zdrowia.
Co z resztą obostrzeń?
Reszta z dotychczasowych obostrzeń pozostaje. Jak przekazał minister zdrowia, do 14 lutego przedłużone zostają pozostałe zasady bezpieczeństwa sanitarnego w tak zwanym "etapie odpowiedzialności". Oznacza to że:
- Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
- Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.
- Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji - możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
- Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
- Nieczynne są stoki narciarskie.
- Zawieszona jest działalność niektórych placówek kultury, w tym m.in. teatrów czy kin.
- Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
- Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
- Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
- W kościołach obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
- W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób.
- Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
- Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
- Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.
źródło: zpleszewa.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.