Reklama

Kto się zrzuci na drogę Słupia Kapitulna - Chojno?

Opublikowano: wt, 9 lut 2021 07:30
Autor: | Zdjęcie: A.Dmyterko

Kto się zrzuci na drogę Słupia Kapitulna - Chojno? - Zdjęcie główne

Droga Chojno-Słupia Kapitulna | foto A.Dmyterko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 6 mln zł ma kosztować przebudowa prawie 3-kilometrowego odcinka drogi ze Słupi Kapitulnej do Chojna. Już dziś partycypację w kosztach przedsięwzięcia zapowiedział wójt Piotr Skrzypek. Co na to Gmina Rawicz?

Powiat Rawicki czeka na rozstrzygnięcie naboru Funduszu Dróg Samorządowych.

- 5 sierpnia wystąpiliśmy do Wojewody Wielkopolskiego z wnioskiem o dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej Rawicz - Dubin, na odcinku Słupia Kapitulna - Chojno - inwestycję, którą wyceniono na 5 mln 999 tys zł - podkreśla starosta Adam Sperzyński.

Przebudowę trasy zaplanowano na długości 2,8 km.

Kilka lat temu, z uwagi na stan nawierzchni, na tym odcinku zostało wprowadzone ograniczenie prędkości.

- Ze względu na brak odpowiedniej podbudowy, trasa ta ma być tak naprawdę zbudowana od nowa - tłumaczy starosta, dodając, że przewidywany termin realizacji to listopad 2021 roku.

Prawie 3-kilometrowy odcinek przebiega przez dwie gminy: Pakosław i Rawicz.

Dlatego też starosta liczy na wsparcie finansowe tych samorządów.

- Wójt już to nam zadeklarował. Temat ten był omawiany z radnymi na komisji i z tego, co wiem to oni również byli „za”. Ustaliśmy, że o szczegółach porozmawiamy dopiero po określeniu wolnych środków - mówi Adam Sperzyński.

Wójt Piotr Skrzypek potwierdza konieczność remontu drogi powiatowej Słupia Kapitulna – Chojno.

- Nie podlega to żadnej dyskusji - zaznacza. - Droga ta stanowi dla naszej gminy „okno na świat”. Jest najbardziej uczęszczanym odcinkiem, którym nasi mieszkańcy dojeżdżają do pracy, szkoły i innych instytucji. Zgodnie z przydzielonymi kompetencjami powinniśmy przede wszystkim zadbać o drogi gminne, których również mamy sporo. Zważywszy jednak na to, że poprawa sieci dróg powiatowych postępuje wolno i biorąc pod uwagę ogromne znaczenie tego fragmentu, przyłączymy się do jego remontu.

Potwierdza, że starosta wysłał kilka tygodni temu w tej sprawie oficjalne, pisemne zapytanie z prośbą o zabezpieczenie 1/3 wkładu własnego.

- Nasz samorząd odpowiedział pozytywnie z zastrzeżeniem, że środki zabezpieczymy dopiero w marcu - dodaje pakosławski włodarz.  

Inne zdanie ma Gmina Rawicz. Jak twierdzi Centrum Informacyjne Burmistrza, przedsięwzięcie nie będzie współfinansowane przez rawicki samorząd.

- Temat inwestycji nie był uzgadniany z Gminą Rawicz na etapie składania wniosku. Takie zadanie nie zostało ujęte również w budżecie na 2021 rok - podkreśla Centrum Informacyjne Burmistrza, które wskazuje, że obecnie dla Gminy Rawicz jest kilka innych kluczowych inwestycji drogowych.

- Są to, m.in. drogi na północ od ul. Ogrodniczej, ulice w Sarnowie - np. Kolejowa, w Dębnie Polskim - ul. Pszczelarska czy Osiedle Ptasie oraz Masłowie - wyjaśnia Centrum Informacyjne Burmistrza. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy