Reklama

Które szpitale przyjmą rawiczan? Co z "wieczorynką" i karetkami?

Opublikowano: wt, 27 paź 2020 17:37
Autor:

Które szpitale przyjmą rawiczan? Co z "wieczorynką" i karetkami? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Za kilka dni rawicki szpital będzie placówką przeznaczoną dla osób chorych na Covid-19.

Od 2 listopada szpital powiatowy w Rawiczu ma być przeznaczony dla pacjentów z Covid-19. Przygotowanych ma zostać dla nich 100 miejsc. 
Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podjął decyzję o zabezpieczeniu w szpitalach na terenie całego województwa tzw. łóżek covidowych - poprzez organizację oddziałów zakaźnych w szpitalach, jak również o przeznaczeniu kilku placówek do obsługi pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Jednym z takich szpitali ma być rawicka jednostka. Decyzja zapadła 23 października (piątek).

Moje decyzje o tym, które placówki przyjmują pacjentów z Covid-19, opierają się głównie na rekomendacjach przedłożonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który zna potencjały poszczególnych szpitali i sposób organizacji pracy w nich. Z drugiej strony to efekt zaufania do lokalnych władz i władz szpitala. Byłem w Rawiczu, spotykałem się z samorządowcami, rozmawiałem z mieszkańcami i wiem, że w Rawiczu są ludzie, na których można polegać. Na południu Wielkopolski miejsca szpitalne są, m.in. w Ostrowie, Ostrzeszowie, Kępnie, a Rawicz pozwoli nam na zabezpieczenie 100 miejsc w części południowo-zachodniej. Wiem, że to duże wyzwanie, ale jestem przekonany, że na Rawiczu mogę polegać - mówi w wywiadzie dla "Życia" wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Władze powiatu rawickiego oraz szpitala twierdzą, że ta decyzja jest dla nich zaskoczeniem i niesie za sobą olbrzymie konsekwencje, a ponadto jest mało czasu na wprowadzenie niezbędnych zmian. 

Prowadziliśmy wcześniej rozmowy w celu utworzenia kilkunastu miejsc dla pacjentów dotkniętych koronawirusem, ale nie deklarowaliśmy innych form współpracy, ani całkowitego przekształcenia - twierdzą starosta Adam Sperzyński i prezes szpitala - Tomasz Paczkowski.

Niemniej, starosta zapewnia, że niezwłocznie podjęto czynności zmierzające do wdrożenia decyzji wojewody.

Natomiast, jak poinformowała Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego oddziału NFZ, pacjenci do tej pory leczeni w rawickim szpitalu, w pierwszej kolejności mają trafiać do Leszna lub Gostynia, a następnej kolejności do Wolsztyna, alb Kościana. Kobiety ciężarne będą kierowane na porodówkę do Leszna lub Wolsztyna. Rawickie karetki nadal będą dysponowane do pacjentów z innymi dolegliwościami niż Covid i będą ich transportować do wskazanych lecznic.

Wobec decyzji wojewody, rodzą się także pytania:

  • Co z planowanymi zabiegami i operacjami?
  • Dokąd trafią chore dzieci?
  • Na jakich zasadach działać będą poradnie specjalistyczne, nocna i świąteczna opieka zdrowotna oraz pogotowie ratunkowe?
  • Co z personelem? Czy cała kadra będzie nadal pracować w szpitalu?
Materiał o przekształceniu rawickiego szpitala w "covidowy" - w dzisiejszym wydaniu "Życia Rawicza". Gazeta dostępna również TUTAJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE