Pomysłodawczyniami imprezy były: Dorota Świentek z OSP Żołędnica, Anna Hamrol z OSP Rawicz, Wioletta Kupczyk z OSP Sobiałkowo i Aleksandra Hauza z OSP Sarnowa. Po raz drugi zorganizowały Strażacki Dzień Kobiet. W minionym roku wydarzenie odbyło się w Sobiałkowie, a w tym - w Izbicach. Dołączyły też druhny z powiatu górowskiego.
II Powiatowy Strażacki Dzień Kobiet w Izbicach
Sala wiejska tętniła życiem. 32 panie świętowały. W wydarzeniu wzięli udział też panowie, wśród nich byli burmistrzowie, wójt i starosta. Złożyli paniom najserdeczniejsze życzenia, wręczyli upominki i gratulowali pomysłu. Cieszyli się, że to przedsięwzięcie staje się tradycją. Życzyli też wyśmienitej zabawy.
- Fajnie, że trzymacie ze strażaczkami, nie tylko ze strażakami - zwróciła się do samorządowców Wioletta Kupczyk z OSP Sobiałkowo. - Wam, dziewczyny, muszę powiedzieć, że dzisiaj będzie tylko krew, pot i łzy. Zero radości i przyjemności. To ostatnie może dopiero tak koło 24.00, nie wcześniej - żażartowała.
Jak przyznała Teresa Tiszbierek, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, która połączyła się z uczestnikami imprezy przez internet, w Polsce 1/3 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych stanowią dziewczęta. Z kolei, blisko 64 tysiące członków zwyczajnych OSP to panie.
- Bardzo miło mi was dzisiaj was zobaczyć po drugiej stronie. Was kochane, piękne, niezawodne strażaczki z ziemi rawickiej i wspaniałych dżentelmenów - mówiła Teresa Tiszbierek. - Bardzo się cieszę, że świętujecie. Życzę wam dużo szczęścia i satysfakcji, bezpieczeństwa podczas działań (...). Pamiętajcie o tym, żeby czasami mężczyznom nie ustępować. Na równi z mężczyznami cieszcie się członkostwem w OSP, bo to wy też budujecie też Ochotniczą Straż Pożarną.
Zumba, tort, integracja i "Jezioro łabędzie"
W czasie strażackiego Dnia Kobiet nie zabrakło wyzwań. Panie przystąpiły do rozgrzewki na parkiecie, a po niej do energicznej zumby. Przypomniały sobie zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy dorosłemu i dziecku. Narzędzia hydrauliczne przydały się im przy jendze (wydobyciu z wieży klocków, chwytając za linę przymocowaną do jednego z elementów tak, by nie przewróciła się cała konstrukcja) oraz przenoszeniu jajka z pachołka na pachołek. Używały też gaśnic czy koca, przy gaszeniu pożarów.Panowie przez cały wieczór i noc służyli pomocą. Przywieźli, m.in. piękny i pyszny tort, podawali też do stołu. Hitem był ich występ. Gromkimi brawami panie nagrodziły druhów za wykonanie "Jeziora łabędziego".
- Impreza ekstra, nie miałam okazji być w zeszłym roku, ale na pewno w przyszłym też wezmę udział - podkreśla Karolina Lisiecka z OSP Sarnowa. - Świetna organizacja, zadania super, dużo śmiechu, zabawy i wiedzy, bo na pewno każda z nas się tam nauczyła czegoś nowego. Polecam każdej babeczce - chociażby ze względu na piękne wykonanie - "Jezioro łabędzie" - podsumowała.
W 2025 roku wydarzenie ma zostać zorganizowane w gminie Jutrosin, a w 2026 roku - w gminie Bojanowo.
- Imprezę uważam jak najbardziej za udaną. Nie miałam przyjemności uczestniczyć w I Powiatowym Dniu Kobiet, więc nie mam jak porównać imprez - komentuje Otylia Wybierała z OSP Szkaradowo. - W Izbicach było aktywnie i zabawnie. Miałyśmy okazję popracować narzędziami hydraulicznymi, gaśnicami czy przypomnieć sobie ważne informacje dotyczące pierwszej pomocy. Cieszę się, że w naszym powiecie organizowane są właśnie takie spotkania, podczas których możemy się zintegrować oraz wymienić punkty widzenia. Niezapomniana zabawa - dodaje.
[AKTUALIZACJA, godz. 16.08]
Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.