- Pomogliśmy wszystkim wytypowanym rodzinom. Ostatni darczyńcy wpadli w piątek o godz. 14.00, tuż przed rozpoczęciem rozwożenia darów - mówi Sebastian Kuźma, wicelider Szlachetnej Paczki na rejon Rawicz.
W tym roku, jak zawsze, do potrzebujących trafiły paczki z najbardziej potrzebnymi darami. Oprócz wyposażenia domu, czy chemii gospodarczej były także prezenty dla dzieci - artykuły szkolne, zabawki i słodycze. Każde przekazanie darów Szlachetnej Paczki jest poprzedzone wywiadem środowiskowym. Wolontariusze wspólnie z rodzinami sporządzają spis najpotrzebniejszych im rzeczy.
- Potrzebne były kuchenki gazowe, chemia, żywność. Wśród darów znalazł się także tapczan, mikrofalówki, garnki, czajniki - wymienia wolontariuszka, liderka SP Kinga Turek.
Przy przyjmowaniu i rozwożeniu darów pracowało ośmioro wolontariuszy. Jak mówią, ich praca nie kończy się z chwilą wręczenia ostatniej paczki.
- Później odwiedzamy te rodziny, patrzymy jak im się żyje, czy poprawia się ich sytuacja - przyznaje Kinga Turek.
Od lat w pomoc rawickiemu sztabowi Szlachetnej paczki włączają się druchowie z OSP Sobiałkowo, którzy pomagają m.in. w transporcie darów. Wolontariusze dziękują również za wsparcie rawickiemu domowi kultury, w którego gościnnych pomieszczeniach założono sztab i magazyn.
- Do pomocy przyłączyły się także panie z rawickiego wolontariatu, Halina, Jadwiga i Bożena - mówi wicelider Szlachetnej Paczki.
Niektórzy darczyńcy osobiście spotykają się z rodzinami, dla których przygotowali paczki. Tak było w przypadku pani Lesi z Ukrainy, która trafiła do Polski uciekając z dziećmi przed wojną. Zdiagnozowano u niej chorobę nowotworową, ze względu na niedomagania nie mogła podjąć w Polsce stałej pracy. W jej trudnej sytuacji pomogła rodzina darczyńców, która specjalnie przyjechała do Rawicza, aby poznać i osobiście wręczyć paczki z darami oraz... bożonarodzeniową choinkę.
- Nie spodziewałam się. Myślałam, że ci państwo przyjeżdżają do nas z wizytą, porozmawiać, okazać wsparcie moralne, a oni przywieźli mnóstwo prezentów - mówiła wzruszona pani Lesia.
W podarowanych jej rodzinie paczkach znalazło się, między innymi wyposażenie kuchenne, żywność oraz zabawki i przybory szkolne dla dzieci. Popłynęły łzy wzruszenia i słowa podziękowań.
- To jest najlepsza część naszej pracy, zobaczyć radość tych ludzi, wdzięczność w ich oczach - przyznaje Kinga Turek.
Jak działa Szlachetna Paczka?
Akcję "Szlachetna Paczka" organizuje od 2001 roku Stowarzyszenie Wiosna. Pomoc w ramach akcji jest oparta na współpracy z darczyńcami i wolontariuszami. Według założeń, pomoc jest skierowana do rodzin w potrzebie, dla tych, którzy mają trudniej.Wolontariusze szukają rodzin, a darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. Szlachetna Paczka opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce koordynowanej z centrali w Krakowie. Zasadą działania projektu jest taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy.
Paczki z pomocą materialną przygotowaną przez darczyńców przekazywane są rodzinom zakwalifikowanym do projektu przez wolontariuszy. To oni, jesienią każdego roku, docierają do rodzin i osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spotykają się z nimi w ich domach, przeprowadzają pogłębiony wywiad środowiskowy i podejmują decyzję o włączeniu (lub nie) danej rodziny do projektu. Następnie wspólnie określają konkretne potrzeby, których zaspokojenie ma dać rodzinom szansę na trwałą poprawę sytuacji.
Informacje o rodzinach, zawierające m.in. opis ich historii oraz listę potrzeb, trafiają do internetowej bazy rodzin. Jej upublicznienie na stronie www Szlachetnej Paczki następuje w połowie listopada. Po zapoznaniu się z historiami i potrzebami rodzin, darczyńcy z całej Polski wybierają z niej konkretne rodziny, dla których deklarują przygotowanie paczek z pomocą materialną odpowiadającą wymienionym potrzebom. Podczas Finału Szlachetnej Paczki darczyńcy dostarczają paczki do specjalnie na tę okoliczność przygotowanych magazynów, skąd wolontariusze przewożą je do wskazanych rodzin.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.