Reklama

Makieta miasta zzieleniała. Co się stało?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na rawickim rynku 6 grudnia zamontowano makietę miasta. Kilkanaście dni później mieszkańcy zauważyli, że... zzieleniała.

Reklama

Wykonany z mosiądzu plan przedstawia trójwymiarową mapę układu urbanistycznego wewnątrz plant.

Konkurs na wykonanie makiety wygrali Tomasz Sachanowicz i Mikołaj Jerczyński ze Szczecina. Oni byli także odpowiedzialni za opracowanie dokumentacji, wykonanie i zamontowanie makiety starego miasta Rawicza - zgodnie z projektem konkursowym. Treść makiety oraz jej układ i forma zostały zatwierdzone przez gminę, po konsultacji z rawickimi historykami, polonistami oraz architektami.

Makieta, która kosztowała 67 tys. zł, została odsłonięta w Mikołajki. Kilkanaście dni później okazało się, że plan miasta zrobił się zielony. 

- Razem z wilgocią mgły i deszczu na makietę opadły obecne w powietrzu zanieczyszczenia i przyśpieszyły patynowanie miedzi, która jest składnikiem stopu brązu. Przez sezon grzewczy cały ten osad opadł na makietę, ale odlewnik to wyczyści - wyjaśnia Centrum Informacyjne Burmistrza.

Dziś na profilu gminy Rawicz na portalu społecznościowym zamieszczone także szersze wyjaśnienie tej sprawy.

"W ostatnich dniach kilka osób skontaktowało się z nami w sprawie pokrycia zielonym nalotem makiety miasta. Skonsultowaliśmy wystąpienie tego zjawiska z firmą, która odlewała makietę. Otrzymaliśmy odpowiedź, że to naturalny proces wytwarzania patyny, która osadza się na wyrobach z miedzi lub zawierajacych miedź. Proces rozpoczyna się od momentu zamontowania.
 Firma musi jednak obejrzeć makietę, żeby stwierdzić, czy wytworzona - naszym zdaniem w dużej ilości - patyna jest wytworem warunków atmosferycznych, czy może ingerencji człowieka. Proces wytwarzania patyny mógł też przyspieszyć śnieg i zawarte w nim substancje zbierane z powietrza.
 Samo patynowanie wynika z naturalnego procesu utleniania miedzi – im miedzi jest jej więcej, tym proces jest intensywniejszy, a wyrób bardziej zielony. Wolniej przebiega, gdy miedź jest zastąpiona mniej wartościowymi składnikami, np. cyną. Patyną pokryte są też wykonane z brązu pomniki czy tablice pamiątkowe w Rawiczu i miedziane dachy (np. ratusza).
Ponieważ proces zaszedł dość szybko, poprosiliśmy odlewnika o wykonanie oceny „na miejscu” w celu potwierdzenia opinii. Oględzin firma dokona po świętach".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy