Reklama

Matura z polskiego. Znamy tematy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Matura z polskiego. Znamy tematy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W całym kraju rozpoczęły się matury. W powiecie rawickim przystąpiło do nich dzisiaj (4.05.2023) 370 osób.

Reklama

W powiecie rawickim matury odbywają się w pięciu szkołach.

Do matury z języka polskiego przystąpiło:

  • ZSPT w Bojanowie - 8 absolwentów
  • LO w Rawiczu - 142 absolwentów
  • ZSZ w Rawiczu - 142 absolwentów
  • ZS w Miejskiej Górce - 39 absolwentów
  • ZS w Jutrosinie - 39 absolwentów

Matura dla niektórych łatwiejsza

Matura 2023 jest przeprowadzana w dwóch formułach. Wynika to z likwidacji gimnazjów. W tym roku maturę zdaje pierwszy rocznik z liceów 4-letnich. Ministerstwo Edukacji obniżyło dla nich wymagania nawet o 25 proc. Wydłużono też do czterech godzin czas pisania egzaminu z języka polskiego.

Technika piszą w starej formule, a więc 170 i 180 minut na poziomie rozszerzonym.

Jakie egzaminy na maturze?

W tym roku maturzyści mają przed sobą cztery obowiązkowe egzaminy pisemne. To sprawdziany na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego, a także z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym). Ponadto każdy maturzysta przystąpi do dwóch egzaminów ustnych — z języka polskiego oraz z wybranego języka obcego nowożytnego.

Jak zdać maturę?

Aby pozytywnie zaliczyć maturę, należy uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Nie dotyczy to egzaminu z przedmiotu do wyboru, jego wynik jest potrzebny jedynie przy rekrutacji na studia.

Znów za rok matura

Abiturienci, którym nie uda się przystąpić do egzaminów z powodów zdrowotnych lub uzasadnionych przyczyn losowych, mogą podejść do nich od 1 do 19 czerwca. Prawo do poprawki mają ci maturzyści, którzy nie zaliczą jednego z obowiązkowych egzaminów. Sesja poprawkowa odbędzie się 21 i 22 sierpnia. Ci, którzy nie zaliczą więcej egzaminów, będą mogli przystąpić do nich ponownie dopiero za rok.

Jakie tematy z polskiego?

Pierwszym tematem rozprawki z języka polskiego było zagadnienie dotyczące Pana Tadeusza Adama Mickiewicza - Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Druga rozprawka dotyczyła Przedwiośnia Stafana Żeromskiego. Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy