Rejestracji podlega zgłoszenie miejsca, w którym trzymany jest drób, niezależnie od jego liczby.
Rejstracja dla dużych i małych
Zarówno duże fermy drobiu, jak i gospodyni, która posiada na własny użytek kilka niosek, czy kaczkę, zobowiązana jest zgłosić ten fakt do ARiMR. Tak wynika z obowiązującej od jesieni ubiegłego roku ustawy o Systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Upraszczając, w tym systemie musi zostać zarejestrowane każde zwierzę hodowlane, nawet pojedyncze kury, gęsi czy kaczki. Termin rejestracji mija w kwietniu.
Gdzie rolnicy mają ten przepis?
W praktyce drobni hodowcy drobiu niezbyt przejęli się absurdalnymi przepisami.Jak dotąd do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w powiecie rawickim nie zgłoszono ani jednego gospodarstwa, gdzie trzyma się drób na własne potrzeby.
- Większość dużych producentów było już u nas zgłoszonych wcześniej. Od chwili wejścia w życie ustawy o Systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt nie zarejestrowaliśmy żadnej hodowli - mówi Karol Junory, kierownik biura powiatowego ARiMR w Rawiczu.
Samorządy rolnicze żądają zmiany
Ustawa jako "zakłady drobiu" wymienia zarówno duże zakłady drobiarskie, fermy niosek, tuczarnie jak i gospodarstwa, które trzymają drób przydomowy na własne potrzeby.W sprawie uciążliwego obowiązku, który i tak nie jest respektowany interweniowała m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych. Jej prezes, Wiktor Szmulewicz zwrócił się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o pilną interwencję.
- Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne - argumentuje prezes KRIR.
Ministerstwo "prowadzi prace"
Wszystko wskazuje na to, że przepis zostanie złagodzony.Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, kontrowersyny przepis ma zostać zmieniony.
- Resort rolnictwa prowadzi prace związane ze zmianą przepisów dot. rejestracji zakładów drobiu w zakresie odstępstwa od rejestracji niektórych podmiotów utrzymujących ptactwo - czytamy w komunikacie biura prasowego ARiMR.
Także kierownik biura ARiMR w powiecie rawickim uspokaja rolników.
- Polecam się nie spieszyć z rejestracją małych hodowli. Termin mija dopiero 6 kwietnia, a do tego czasu mogą się zmienić obowiązujące przepisy - mówi Karol Junory.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.