Reklama

Masz kury na podwórku? Musisz je zgłosić. Nawet 1 sztukę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Masz kury na podwórku? Musisz je zgłosić. Nawet 1 sztukę - Zdjęcie główne

nawet jedna kura podlega rejestracji | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Według przepisów osoby posiadające drób przyzagrodowy, m.in. kury czy kaczki, nawet jedną sztukę, mają obowiązek zgłaszania go do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rejestracji podlega zgłoszenie miejsca, w którym trzymany jest drób, niezależnie od jego liczby.

Rejstracja dla dużych i małych

Zarówno duże fermy drobiu, jak i gospodyni, która posiada na własny użytek kilka niosek, czy kaczkę, zobowiązana jest zgłosić ten fakt do ARiMR. Tak wynika z obowiązującej od jesieni ubiegłego roku ustawy o Systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Upraszczając, w tym systemie musi zostać zarejestrowane każde zwierzę hodowlane, nawet pojedyncze kury, gęsi czy kaczki. Termin rejestracji mija w kwietniu.

Gdzie rolnicy mają ten przepis?

W praktyce drobni hodowcy drobiu niezbyt przejęli się absurdalnymi przepisami.

Jak dotąd do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w powiecie rawickim nie zgłoszono ani jednego gospodarstwa, gdzie trzyma się drób na własne potrzeby.

- Większość dużych producentów było już u nas zgłoszonych wcześniej. Od chwili wejścia w życie ustawy o Systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt nie zarejestrowaliśmy żadnej hodowli - mówi Karol Junory, kierownik biura powiatowego ARiMR w Rawiczu.

Samorządy rolnicze żądają zmiany 

Ustawa jako "zakłady drobiu" wymienia zarówno duże zakłady drobiarskie, fermy niosek, tuczarnie jak i gospodarstwa, które trzymają drób przydomowy na własne potrzeby.

W sprawie uciążliwego obowiązku, który i tak nie jest respektowany interweniowała m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych. Jej prezes, Wiktor Szmulewicz zwrócił się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o pilną interwencję.

- Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne - argumentuje prezes KRIR.

Ministerstwo "prowadzi prace"

Wszystko wskazuje na to, że przepis zostanie złagodzony.

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, kontrowersyny przepis ma zostać zmieniony.

- Resort rolnictwa prowadzi prace związane ze zmianą przepisów dot. rejestracji zakładów drobiu w zakresie odstępstwa od rejestracji niektórych podmiotów utrzymujących ptactwo - czytamy w komunikacie biura prasowego ARiMR.

Także kierownik biura ARiMR w powiecie rawickim uspokaja rolników.

- Polecam się nie spieszyć z rejestracją małych hodowli. Termin mija dopiero 6 kwietnia, a do tego czasu mogą się zmienić obowiązujące przepisy - mówi Karol Junory.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy