Coraz częstszym widokiem w Polsce stają się instalacje fotowoltaiczne lokalizowane na gruntach, które wcześniej wykorzystywane były do produkcji rolnej. Tak ma być też w gminie Pakosław. Panele planowane są na polach, m.in. w Sworowie, Pakosławiu, Sowach, Golejewku, Białymkale, Chojnie, Niedźwiadkach, Góreczkach Wielkich i Zaorlu.
Jak przekonują specjaliści, wybór właściwej lokalizacji jest niezwykle istotny z punktu widzenia późniejszej realizacji inwestycji - istotne, by była to ekspozycja południowa terenu, brak zacienienia, odpowiednie podłoże. Oprócz tego, ważną kwestią jest bliskość farmy fotowoltaicznej do sieci średniego napięcia, co ułatwia uzyskanie warunków przyłączenia i późniejsze zawarcie umowy.
Według złożonych w urzędzie gminy wniosków, na tym terenie ma powstać ponad 20 elektrowni z niezbędną infrastrukturą
Większość z nich jest na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej. Procedury administracyjne związane z decyzją środowiskową i decyzją o warunkach zabudowy są po stronie gminy. Dalsze postępowania - czyli pozwolenie na budowę i uzgodnienia z operatorem sieci elektroenergetycznej - są już od nas niezależne - informuje wójt Piotr Skrzypek.
Gmina, jak dotąd, tylko na jednym budynku użyteczności publicznej zdecydowała się zainstalować panele słoneczne. Montaż instalacji na dachu pakosławskiej świetlicy wiejskiej zakończono jesienią ubiegłego roku. Gminie na inwestycję udało się pozyskać 40 tys. zł dofinansowania - czyli 63% kosztów przedsięwzięcia. Łącznie instalacja paneli kosztowała prawie 65 tys. zł. Wójt podkreśla, że inwestycję potraktował pilotażowo.
Jeżeli stwierdzimy, że efektywność tego typu rozwiązań jest wysoka, nie wykluczamy następnych przedsięwzięć związanych z odnawialnymi źródłami energii na budynkach użyteczności publicznej - zapowiada Piotr Skrzypek. Kiedy? Na razie jeszcze nie wiadomo. - Póki co, nie mamy planów montażu instalacji fotowoltaicznych na obiektach należących do gminy - dopowiada wójt.
13 maja wójt wydał decyzję środowiskową na budowę na terenie Pakosławia elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 2 MW wraz z infrastrukturą. Podobna instalacja, na którą wydano decyzję kilkanaście dni wcześniej, ale o mocy 1 MW, planowana jest w Sworowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.