Reklama

Mieszkańcy napisali petycję w sprawie biometanowni

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Udostępnione przez P.Skrzypek

Mieszkańcy napisali petycję w sprawie biometanowni - Zdjęcie główne

foto Udostępnione przez P.Skrzypek

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O możliwości powstania biometanowni w Chojnie opinia publiczna została poinformowana na początku tego roku. Obecnie w sprawie planowanej inwestycji mogą wypowiedzieć się mieszkańcy. Przedstawiciele trzech miejscowości złożyli do urzędu gminy petycję.

Reklama

Budowa biometanowni wzbudza obawy okolicznych mieszkańców. Teraz skorzystali z możliwości i złożyli do urzędu w Pakosławiu petycję w tej sprawie planowanego przedsięwzięcia. 

Obawy mieszkańców 

Biometanownia ma powstać w rejonie trzech miejscowości - Podborowa, Chojna i Golejewa. Mieszkańcy tych wiosek nie chcą w sąsiedztwie zakładu. Petycję w ich imieniu do gminy złożyli sołtysi. W dokumencie wnoszą o gruntowne rozpatrzenie planowanej inwestycji. Obawiają się jej uciążliwości. Szczególnie pod kątem smrodu, pogorszenia stanu nawierzchni i bezpieczeństwa na drodze do Podborowa. Ich niepokój budzi też fakt, iż taki zakład – jak wskazują – nie powstał jeszcze nigdzie w Polsce. Obawiają się również, że w przypadku niewystarczających dostaw sorga – które ma być głównym surowcem przetwarzanym z zakładzie, przedsiębiorstwo zostanie przekształcone w biogazownię. 

Wójt uspokaja

Wójt Piotr Skrzypek przypomina, że zamierzenia władz gminy Pakosław związane z przeznaczeniem terenu na działalność gospodarczą były powszechnie znane przynajmniej od kilku lat.

Wielokrotnie informowano o nich także w lokalnych mediach - podkreśla wójt.

Zauważa, że działka, na której miałby znaleźć się zakład, znajduje się w odległości około 500 metrów od najbliższych zabudowań mieszkalnych.

Trudno znaleźć na terenie gminy Pakosław grunty bardziej oddalone od nieruchomości zamieszkałych, jednocześnie z dostępem do utwardzonej drogi publicznej - przekazuje Piotr Skrzypek.

Dodaje, że wcześniejsze plany budowy biogazowni zakładały posadowienie instalacji w odległości dwa razy mniejszej od zabudowań w Pakosławiu i Golejewku. Podkreśla, że w tego typu zakładzie, na który złożono wniosek, nie ma możliwości wykorzystania składników budzących największe kontrowersje, czyli gnojowicy, odpadów poubojowych. I ponownie zapewnia, że proces technologiczny przetwarzania roślinnych substratów ma odbywać się w obiegu zamkniętym.

Odnosząc się do kwestii poruszonej w petycji, czyli ewentualnej zmiany sposobu użytkowania obiektu na biogazownię informuję, że takie zmiany zobowiązują inwestora do uzyskania nowych decyzji i pozwoleń - zauważa Piotr Skrzypek.

Jednocześnie podkreśla, że rozumie obawy mieszkańców. Wskazuje, że nie można jednak z góry zakładać, że inwestor nie zrealizuje inwestycji zgodnie z przygotowaną dokumentacją. 

Wszystkie zgłoszone uwagi i wątpliwości zostaną przeanalizowane. Budowa Zakładu Produkcji Biometanu jest zależna nie tylko od decyzji środowiskowej, ale także od innych czynników, w tym nabycia gruntu przez potencjalnego inwestora. Sprzedaż działki odbędzie się w trybie przetargu nieograniczonego dostępnego dla wszystkich zainteresowanych zakupem - podkreśla Piotr Skrzypek, wójt Pakosławia.

Droga ma być naprawiona

Odnosząc się do kwestii drogi, wójt zapowiada jej modernizację.

W ostatnich miesiącach podjęto pierwsze kroki w celu wykonania generalnego remontu wspomnianego odcinka - informuje wójt.

Dodaje, że przygotowany został projekt, który posłużyć ma w ubieganiu się o dotację ze źródeł zewnętrznych - programów unijnych lub krajowych.

Zapewnienia inwestora nie przekonały 

Inwestor - Wielkopolski Hub Biometanowy - na spotkaniu z mieszkańcami w marcu tego roku zapewniał, że zakład będzie bardzo nowoczesny, bezodpadowy, bezodorowy i przyjazny środowisku. Bazą wykorzystywaną do produkcji biometanu mają być rośliny energetyczne typu sorgo, a także woda. Mimo zapewnień inwestora oraz władz gminy, plany budowy w Chojnie biometanowni wzbudzają spore kontrowersje. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy