Reklama

Młodzież z Bojanowa szukała... skamieniałych zwierząt. Gdzie?

Opublikowano:
Autor:

Młodzież z Bojanowa szukała... skamieniałych zwierząt. Gdzie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Bojanowo. To była lekcja prehistorii w terenie. Na Pogórzu Karpackim młodzież z Bojanowa samodzielnie wydobywała odciski skamieniałych zwierząt, które żyły w nieistniejącym już morzu.

Klasa czwarta technikum weterynaryjnego nowy rok szkolny rozpoczęła od wycieczki, która była planowana w poprzednim semestrze. Niewielka grupa pełnoletnich już uczniów, wraz ze swoim nauczycielem - dr Zbigniewem Zawadą, wybrali się do Hłudna - wsi na Pogórzu Karpackim, leżącej 50 km na południe od Rzeszowa.

Miejscowość ta znana jest z odkrywek geologicznych - łupków, zwanych fliszem karpackim. Jak wyjaśnia dr Zawada, który od prawie 30 lat prowadzi w tym rejonie poszukiwania, odsłonięte warstwy łupków menilitowych (kilka warstw fliszu) kryją niezwykłe odciski skamieniałych ryb. Wspomniane formacje skalne tworzyły się w pradawnym morzu Tetydy, około 34 milionów lat temu.

- Poza tym, że jest to miejsce niezwykle ciekawe, to także bezpieczne w obecnym czasie, bo nie ma tam dużych skupisk ludzi - mówi Zawada.

Tłumaczy, że wzdłuż zachodniego i wschodniego Karpat znajdują się usuwiska po morzu, w których nadal można... znaleźć ryby.

- Więc ja tam jeżdżę z młotkiem, a nie z wędką. To jest niezwykle ciekawe miejsce w Polsce. Jest tam tyle warstw, że zawsze się coś znajduje - zaznacza nauczyciel.

Tłumaczy, że to okolice wsi Hłudno to idealne warunki, by opowiedzieć młodzieży o powstaniu morza, wysychaniu lądów, zagładzie ekologicznej, zmianie klimatu.

Co konkretnie uczniowie wydobyli podczas eksploracji?
Co się stało z wykopanymi eksponatami?

Jakie edukacyjne plany ma nauczyciel z Bojanowa?

O tym w najnowszym "Życiu Rawicza" - w sklepach już od dziś.
Gazetę możesz kupić także on-line. Szczegóły TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE