reklama

Na obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego pojechali do Warszawy. Delegacja z powiatu rawickiego w stolicy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: powiat rawicki

Na obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego pojechali do Warszawy. Delegacja z powiatu rawickiego w stolicy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

foto powiat rawicki

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDelegacja z powiatu rawickiego brała udział w centralnych obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Warszawie. Jednocześnie była to 105. rocznica wybuchu wielkopolskiej insurekcji.
reklama

Do Warszawy pojechali Adam Sperzyński, starosta rawicki; Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki; Piotr Skrzypek, wójt Pakosławia oraz uczniowie z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych CKU im. Powstańców Wielkopolskich w Bojanowie wraz z opiekunem i dyrektor szkoły Lucyną Kotlarczyk-Zioło. W czasie wyjazdu delegacja z powiatu wzięła udział we mszy świętej w intecji powstańców oraz ich rodzin odprawionej w Archikatedrze Warszawskiej. Następnie wraz z innymi delegacjami ulicami stolicy udali się na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Na placu Piłsudskiego obecny był także marszałek Marek Woźniak, który przemawiał w trakcie obchodów. 

- Dziś przy Grobie Nieznanego Żołnierza podkreślamy związek Powstania Wielkopolskiego z odradzającą się ojczyzną i z jej wysiłkiem zbrojnym dla obrony granic. Powstańcy wielkopolscy byli również bohaterami wszystkich walk niepodległościowych. Wkład społeczeństwa wielkopolskiego w tym zakresie był ogromny. To nasza duma. Przyjeżdżamy co roku do Warszawy, żeby zwrócić uwagę nie tylko na to, że Powstanie Wielkopolskie było zwycięskie, ale też jak wiele dobrego przyniosło odradzającej się ojczyźnie. Chcemy świadomość o powstaniu rozpowszechniać nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju. I będziemy to konsekwentnie rok po roku dalej czynić. To dla nas wielka radość być w Warszawie, razem, w ramach wielkiej wspólnoty pamięci Powstania Wielkopolskiego – mówił w stolicy marszałek Woźniak. 

reklama

Podczas uroczystości nie zabrakło też przedstawicieli władz krajowych. List od Szymona Hołowni, marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odczytał wicemarszałek Krzysztof Bosak.

- „Przykłady triumfu bohaterstwa, a zarazem odpowiedzialnego i dalekowzrocznego myślenia o Polsce dla nas wszystkich powinny być powodem do dumy, a jednocześnie zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o minionych pokoleniach" – napisał w swoim liście marszałek Hołownia.

Po przemówieniach obecni wysłuchali uroczystego Apelu Pamięci, a chwilę później delegacje złożyły wiązanki przy grobie Nieznanego Żołnierza. Tego dnia ulice Warszawy jak i sam plac Piłsudskiego były ozdobione flagami powstańczymi i emblematami kojarzonymi z okresem wielkopolskiej insurekcji.

reklama

 - Była to wspaniała okazja do upamiętnienia naszych wielkopolskich bohaterów. Szczególnie cieszymy się z obecności młodzieży na tych obchodach, by pamięć o ważnych historycznych wydarzeniach była przekazywana z pokolenia na pokolenie - komentował udział w uroczystości Adam Sperzyński, starosta rawicki.

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama