Reklama

Gmina będzie walczyć o 30 mln z Polskiego Ładu. Na co?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Gmina będzie walczyć o 30 mln z Polskiego Ładu. Na co? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O ponad 30 mln zł stara się Bojanowo w kolejnym rozdaniu środków z „Polskiego Ładu”.

Do końca lutego samorządy mogły złożyć swoje wnioski do kolejnych edycji rządowego programu „Polski Ład”. Zgodnie z regulaminem - każdy z nich mógł przygotować pięć projektów.

W ramach drugiego rozdania gminy mogły złożyć wniosek obowiązkowo do kwoty 5 mln zł, a następnie do 30 i 60 mln zł. Z kolei, trzecia edycja dotyczy grantów na przedsięwzięcia dla gmin i powiatów, na terenach których działały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Bojanowo przygotowało 5 wniosków o dofinansowania, a dodatkowo - jak przekazuje burmistrz Maciej Dubiel - samorząd ma zapewnienie od starosty Adama Sperzyńskiego, że powiat również przygotował wnioski na zadania, które miałyby być realizowane na terenie gminy Bojanowo. Chodzi o budowę ronda przy cmentarzu i remont drogi powiatowej do Sowin.

Łącznie więc 7 wniosków złożonych do „Polskiego Ładu” będzie dotyczyło gminy Bojanowo.

- Nie wiadomo, na co się uda uzyskać środki, ale i tak jesteśmy zadowoleni, że tyle projektów jest przygotowanych - podkreśla burmistrz Maciej Dubiel.

Na integrację i poprawę warunków na wsi

W ramach puli przewidzianej na tereny po PGR, gdzie można się ubiegać o wsparcie w wysokości 2 mln zł i 5 mln zł, bojanowski samorząd stara się łącznie o 3,5 mln zł. Jeden wniosek dotyczy Sowin, a drugi Gościejewic.

- Na zadanie w Sowinach praktycznie mamy już dokumentację zrobioną - na przebudowę kanalizacji deszczowej oraz przyłączy do wpustów ulicznych oraz chodnika w obrębie drogi gminnej. Szacowany koszt to 1,5 mln zł, a możemy dostać dofinansowanie w wysokości 98% wartości inwestycji - wylicza burmistrz.

Z kolei, inwestycja dotycząca Gościejewic nazwana została rewitalizacją wioski, bo ma ona na celu połączenie dwóch części miejscowości, które niegdyś zostały podzielone właśnie przez powstanie PGR-u. W głównej mierze władze chcą więc wybudować drogę i ścieżkę pieszo-rowerową - łącznik na terenach, które przejmują od KOWR. Dodatkowo, zmodernizowana ma zostać świetlica wiejska (głównie remont systemu ogrzewania), by mogła częściej być wykorzystywana do spotkań integrujących miejscową społeczność. Ten wniosek opiewa na ponad 2 mln zł, a kwota wsparcia to niespełna 1 mln 990 tys. zł.

 

Na sieć wodociągową, infrastrukturę sportową

W ramach kolejnego naboru do „Polskiego Ładu” na zadania inwestycyjne, Bojanowo stara się przede wszystkim o pieniądze na modernizację gminnej sieci wodno-kanalizacyjnej, w głównej mierze związanej też modernizacją oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody i budowy nowych przyłączy wodno-ściekowych i przepompowni ścieków. Łącznie miałoby to kosztować pond 5 mln 260 tys. zł. I tu, można pozyskać 5 mln zł dofinansowania.

- Nasza oczyszczalnia potrzebuje remontu, a przy okazji - jeśli zostaną nam pieniądze - chcielibyśmy podłączyć do sieci nowe osiedla powstające w naszym mieście - wyjaśnia Maciej Dubiel.

Drugi złożony przez gminę wniosek dotyczy infrastruktury sportowej, czyli planowanej od lat modernizacji stadionu lekkoatletycznego oraz budowy nowego boiska do piłki nożnej, na które niedawno samorząd pozyskać niezbędne tereny.

- Szacuje się, że będziemy potrzebować na to 11 mln zł, a kwota dofinansowania to blisko 10 mln zł, czyli 90% całej wartości - zaznacza Maciej Dubiel.

Jak przekazuje, trzeci dokument obejmuje budowę dróg i ulic na terenie całej gminy.

- Wytypowaliśmy kilkanaście dróg, ale celowo nie będziemy podawać szczegółów, bo dopiero po tym, ile będziemy mieć pieniędzy, dowiemy się ile dokładnie kilometrów będzie można poprawić - podkreśla włodarz. Jak dodaje, na ten cel chce zdobyć 10 mln 800 zł, a łącznie inwestycja jest szacowana na 11 mln 400 zł. - Stawiamy na zadania, o które upominają się mieszkańcy i, które są priorytetowe. Nie wiemy, kiedy poznamy wyniki tych konkursów, ale liczymy, że bedę one pozytywne dla gminy - podsumowuje burmistrz Maciej Dubiel.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy