Reklama

Ważą się losy szkoły w Gościejewicach. Jaką decyzję podejmą w środę radni?

Opublikowano:
Autor:

Ważą się losy szkoły w Gościejewicach. Jaką decyzję podejmą w środę radni? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, wciąż nie wiadomo, co ze szkołą podstawową w Gościejewicach. Jak już informowaliśmy, Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone przez gminę Bojanowo postanowienie ministra edukacji oraz kuratora oświaty, którzy nie zgadzali się na likwidację placówki. Gmina czeka teraz na ostateczne stanowisko kuratorium, a rodzice podtrzymują sprzeciw wobec zamknięcia podstawówki.

W środowe popołudnie (31 sierpnia, godzina 17.00) w urzędzie miejskim gminy Bojanowo odbędzie się sesja rady miejskiej. W porządku obrad znalazły się dwie uchwały dotyczące szkoły podstawowej w Gościejewicach. Na kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego samorząd jest przygotowany na dwa warianty. Nadal bowiem gmina nie otrzymała z kuratorium "zielonego światła" do zakończenia procesu zamknięcia placówki. 

Od likwidacji szkoły w Gościejewicach nie odstępują

Jeśli opinia nie dotrze w ciągu najbliższych dni, to radni podejmą uchwałę o zmianie tej z 26 marca 2021 w sprawie likwidacji szkoły w Gościejewicach. Oznacza to, że od zamknięcia placówki nie odstępują, ale przesuwają to w czasie - jeśli oczywiście uchwała zostanie przyjęta większością głosów.

"Rada Miejska w Bojanowie w marcu 2021 roku podjęła uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Gościejewicach z końcem roku szkolnego 2021/2022, a więc z dniem 31 sierpnia 2022 roku. Następnie Burmistrz Bojanowa wystąpił do Wielkopolskiego Kuratora Oświaty o opinię w sprawie zamiaru likwidacji szkoły. Z uwagi na otrzymanie opinii negatywnej odwołano się od niej do Ministra Edukacji i Nauki. Po otrzymaniu przez Ministra postanowienia Kuratora, złożona została skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W efekcie 13 czerwca br. WSA wydał wyrok, w którym stwierdził, że Kurator Oświaty nie miał podstaw prawnych odmawiając gminie wydania pozytywnej opinii w sprawie zamiaru likwidacji szkoły w Gościejewicach. Obecnie oczekujemy na ponowne wydanie opinii przez Kuratora. Z uwagi na fakt, że do 31 sierpnia 2022 roku Wielkopolski Kurator Oświaty nie wydał ponownej opinii, podjęcie przedmiotowej uchwały jest uzasadnione" - czytamy w projekcie uchwały przygotowanej na środową sesję.

Szkoła przestanie działać? 

Jeśli jednak dokumenty z kuratorium dotrą do urzędu, to w programie posiedzenia, znalazła się także uchwała o likwidacji Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Gościejewicach. 

Zgodnie z jej treścią, z dniem 31 sierpnia 2022 roku placówka zostanie zamknięta - oczywiście, jeśli tak zdecydują radni,

"Uczniom zlikwidowanej szkoły zapewnia się kontynuację nauki w Szkole Podstawowej im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Bojanowie (...) Należności i zobowiązania likwidowanej jednostki przejmuje Gmina Bojanowo. Majątek zlikwidowanej jednostki pozostaje własnością Gminy Bojanowo" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Decyzja w ostatniej chwili

Jak informuje burmistrz Maciej Dubiel, sytuacja dotycząca przyszłości szkoły w Gościejewicach jest cały czas niejasna. To, jaki wariant będzie realizowany wyjaśni się dopiero w środowy wieczór, czyli zaledwie kilkanaście godzin przed rozpoczęciem roku szkolnego. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE