Reklama

Na wyższe stopnie awansowano 22 funkcjonariuszy Służby Więziennej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zakład Karny w Rawiczu

Na wyższe stopnie awansowano 22 funkcjonariuszy Służby Więziennej - Zdjęcie główne

foto Zakład Karny w Rawiczu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś (8 lutego) obchodzony jest Dzień Tradycji Służby Więziennej. W Zakładzie Karnym w Rawiczu była to okazja do refleksji nad historią, a także do wyróżnienia funkcjonariuszy aktualnie pełniących służbę.

Jak przypominają por. Marek Pięta i mjr Alicja Kapała - funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Rawiczu, w dniach 7 i 8 lutego 1919 r. naczelnik państwa Józef Piłsudski wydał dekrety o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych” oraz w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych”. Były to jedne z pierwszych aktów prawnych wydanych w odrodzonej Polsce, na ich podstawie utworzono Straż Więzienną. Stała się ona pierwszą formacją mundurową w Polsce, która oficjalnie umożliwiła kobietom służbę w swoich szeregach, na co wskazują już pierwsze przepisy, w których jest mowa o „dozorcach i dozorczyniach”.
- Wprowadzone w życie przez Polskę przepisy prawa karnego i przyjęte rozwiązania ustawowe w okresie międzywojennym ocenione zostały przez zachodnie państwa Europy jako jedne z najnowocześniejszych w owym czasie i stawiane były za przykład - podkreślają pracownicy więzienia.

Pamiętali o zmarłych. Zapalili znicze na cmentarzu

W Dniu Tradycji Służby Więziennej funkcjonariusze Zakładu Karnego w Rawiczu złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz na grobie Józefa Stefaniaka - naczelnika rawickiego więzienia w latach 1921 -1929. Uroczystego odsłonięcia pomnika na grobie byłego naczelnika dokonano na rawickim cmentarzu miejskim 8 maja 2021 roku.

Józef Stefaniak naczelnikiem więzienia został w 1921 roku i funkcję tę sprawował nieprzerwanie do roku 1929. Zmarł 08.05.1929 roku w Rawiczu. W tym czasie rawickie więzienie było jednym z największych i najcięższych w kraju.

- Dzieje rawickiej jednostki penitencjarnej to burzliwe dwa wieki, które w różny sposób zapisały się na karcie polskiej historii. W roku 1920 więzienie zostało przekazane stronie polskiej i stało się najcięższym politycznym zakładem karnym II Rzeczypospolitej. Osadzano w nim w szczególności komunistów, opozycjonistów i przedstawicieli mniejszości narodowych. Mimo, iż więzienie uważane było za ciężkie, w latach dwudziestych i trzydziestych rozwijało w różnym zakresie formy oddziaływania o charakterze poprawczo - wychowawczym - przypominają por. Marek Pięta i mjr Alicja Kapała.

Awansowano 22 funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Rawiczu

Dzień Tradycji Służby Więziennej był również okazją do nadania funkcjonariuszom naszej formacji kolejnych wyższych stopni służbowych. 8 lutego 2023 roku na wyższe stopnie służbowe awansowanych zostało 22 funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Rawiczu:

  • w korpusie chorążych - 13 funkcjonariuszy
  • w korpusie podoficerów - 9 funkcjonariuszy.
Dyrektor Zakładu Karnego w Rawiczu, płk Jarosław Dworecki, podziękował wszystkim awansowanym za profesjonalne wykonywanie obowiązków służbowych oraz przekazał życzenia powodzenia i satysfakcji z dalszej pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE