Reklama

Reklama

Nadanie imienia „Koniugacji” auli I LO w Rawiczu

Opublikowano: sob, 26 cze 2021 07:10
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W auli rawickiego liceum odbyła się uroczystość nadania auli imienia „Ruchu Artystycznego Koniugacja”*. Odsłonięto pamiątkową tablicę, co było zwieńczeniem obchodów 100-lecia funkcjonowania placówki.

Reklama

Dyrektor szkoły Łucja Dera podkreśliła zasługi Mariana Przybyła, który był inicjatorem powołania do życia Koniugacji. Była to artystyczna wizytówka Rawicza końca lat 70.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, profesor Piotr Gliński, przyznał Marianowi Przybyłowi odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznaczenie wraz z gratulacjami wręczył poseł Jan Dziedziczak.

Zwieńczeniem uroczystości był występ grupy artystycznej „Koniugacja”. Świetnie zaśpiewali kilka piosenek, zaprezentowano również dwa teledyski: „Jeźdźcy” z tekstem Romana Kala oraz „Przypominam” do wiersza Bolesława Leśmiana. Do obu muzykę skomponował Marian Przybył, a nakręcono je w Karkonoszach. Wspomnieniami z okresu szkolnego i początku „Koniugacji”, podzielił się Tomasz Karmiński, prezes Stowarzyszenia „Ruch Artystyczny Koniugacja”.

*„Koniugacja” to nazwa grupy artystycznej działającej od 1977 r. przy Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu. Poczałkowo był to Teatr Poezji, po roku powstała Grupa Teatralna „Koniugacja”.

Założycielem grupy i kompozytorem wszystkich utworów jest Marian Przybył. Był członkiem Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, pisał muzykę do piosenek Anny Jantar, współpracował również z Kabaretem TEY Zenona Laskowika. Potem uczył języka polskiego w rawickim liceum.

„Koniugacja” była laureatem wielu przeglądów teatralnych, recytatorskich i festiwali piosenki poetyckiej. Wykonuje utwory znanych poetów, m.in. Bolesława Leśmiana, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Nowaka, ale także stale współpracującego z formacją rawickiego poety Henryka Pawłowskiego, który był jednym z założycieli tej formacji .

Po latach, dzięki kontaktom internetowym członkowie „Koniugacji” z różnych roczników spotkali się i okazało się, że dalej łączy ich wspólna wrażliwość i pasja śpiewania. W 2011 roku nowy, odrodzony skład „Koniugacji” zorganizował Marianowi Przybyłowi benefis, który odbył się w Domu Kultury w Rawiczu. Obejrzało go prawie 500 osób. W tym samym roku powstało stowarzyszenie: „Ruch Artystyczny Koniugacja”. W 2013 roku „Koniugacja” obchodziła 35 - lecie swojej działalności. Odbył się uroczysty koncert starych utworów w nowych aranżacjach. Premierowo wykonano też najnowsze kompozycje Mariana Przybyła.

Obecny skład zespołu stanowią głównie absolwenci LO w Rawiczu z różnych roczników i pokoleń, których łączy przyjaźń i wspólna pasja. Muzyka „Koniugacji” nawiązuje w swoim klimacie do najlepszych wzorców piosenki poetyckiej. Charakterystyczną cechą „Koniugacji” jest kilkunastoosobowy chór, ze znakomicie ustawionymi głosami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.