Reklama

Nagłe zatrzymanie krążenia u mężczyzny. Załoga karetki i strażacy ruszyli na ratunek

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: OSP Bojanowo

Nagłe zatrzymanie krążenia u mężczyzny. Załoga karetki i strażacy ruszyli na ratunek - Zdjęcie główne

foto OSP Bojanowo

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zespół ratownictwa medycznego oraz strażacy z Bojanowa i Rawicza interweniowali w Sułowie Małym. Walczyli o życie 70-latka, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia (NZK).

Reklama

Do interwencji doszło wczoraj (24.11.2022r.). Mężczyzna był pasażerem auta. W Sułowie Małym (gm. Bojanowo) jego serce przestało bić. Informacja o nagłym zatrzymaniu krążenia trafiła do służb po godzinie 12.00.

- Gdy strażacy dojechali na miejsce, mężczyzna leżał na chodniku. Był już zespół ratownictwa medycznego, który prowadził resuscytację - mówi bryg. Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu.

Strażacy zabezpieczyli teren działań i wystawili parawan. Niestety, mimo wysiłku ratowników, lekarz stwierdził zgon. Działania strażaków zakończyły się po ponad godzinie. 

Jak informują medycy, nagłe zatrzymanie krążenia najczęściej następuje z przyczyn kardiologicznych. Niebagatelną rolę odgrywa czas. Im szybciej u osoby, u której stwierdzono NZK, przystąpi się do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, tym lepiej. 

Z roku na rok coraz więcej jest w powiecie rawickim miejscowości, w których jest dostępny AED (defibrylator). To urządzenie ratuje życie. Można je znaleźć, m.in. w Rawiczu (ul. Wojska Polskiego czy na "Neptunie"), Szymanowie, Izbicach, Jutrosinie, Dubinie czy Chojnie. Fachowym sprzętem - oprócz zespołów ratownictwa medycznego - dysponują też strażacy ochotnicy. Patrząc przez pryzmat statystyk, w wyniku NZK dziennie w Polsce umiera ponad 100 osób. 

Użycie defibrylatora AED w czasie 3-5 minut od zatrzymania krążenia znacząco zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE