Reklama

W gminie Pakosław budują kanalizację i oświetlenie. Jak postępują roboty?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe

W gminie Pakosław budują kanalizację i oświetlenie. Jak postępują roboty? - Zdjęcie główne

foto adobe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Pakosław realizuje duże inwestycje - budowana jest kanalizacja w Sworowie i Góreczkach Wielkich oraz oświetlenie, obejmujące spory obszar gminy. Czy spodziewane są opóźnienia w robotach?

W 2022 roku prawdopodobnie zakończą się duże inwestycje prowadzone w gminie Pakosław. Koszt wszystkich to niemal 11 mln zł. W ocenie wójta Piotra Skrzypka, po zakończeniu budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Góreczkach Wielkich i Sworowie, około 95% gminy Pakosław będzie uzbrojone w kanalizację. 

W gminie Pakosław budują oświetlenie 

Niespełna 800.000 zł gmina wyda na budowę oświetlenia. Inwestycja jest realizowana ze wsparciem Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 600 tys. zł. Realizacją inwestycji zajmuje się firma Instalatorstwo Elektryczne Janusza Kapały z Pakosławia. W jej ramach ma zostać zamontowanych 8 szafek oświetleniowych oraz 91 latarni. Oświetlenie ma powstać w Pakosławiu na ulicach: Parkowej, Francuskiej, Lipowej oraz Ogrodowej.

Ponadto, lampy mają być montowane w Osieku - przy drodze w kierunku Pomocna, gdzie budowane są nowe domy, przy krótkim odcinku drogi w Pomocnie, gdzie dotąd oświetlenia nie było, na 3 odcinkach w Chojnie, a także w Podborowie i Niedźwiadkach.

W ramach tej samej inwestycji, gmina w zeszłym roku zainstalowała oświetlenie na ul. Olbina w Pakosławiu. Było to związane z budową nowej nawierzchni na tej ulicy. Jak poinformował Piotr Skrzypek, wójt Pakosławia realizację zadania zakończono także w miejscowościach: Podborowo, Pomocno, Osiek, Niedźwiadki, Pakosław: ul. Lipowa, Ogrodowa, Włoska.

Kilka odcinków zostało już przyłączonych przez Eneę. Oczekujemy na połączenie pozostałych - poinformował wójt Pakosławia. Dodał, że w miesiącach letnich zrealizowany zostanie fragment na ulicy Parkowej w Pakosławiu, natomiast jesienią wykonane będą prace w Chojnie. - Przedsięwzięcie w Chojnie ma zostać zrealizowane dopiero jesienią, ponieważ instalacja będzie umiejscowiona dość blisko ścieżki pieszo-rowerowej bardzo intensywnie uczęszczanej w miesiącach letnich - wyjaśnił Piotr Skrzypek i nadmienił, że budowa może powodować pewne utrudnienia dla rowerzystów.

Kanalizują Sworowo. Zaawansowanie prac wynosi 40%

Kolejna duża inwestycja w gminie Pakosław obejmuje Sworowo oraz strefę przemysłową w Chojnie. Przetarg na budowę kanalizacji i rozbudowę wodociągu do strefy wygrało przedsiębiorstwo TOR z Krotoszyna, proponując wykonanie zadania za kwotę 6 mln 375 tys. zł. Termin realizacji mija 8 marca 2023 r. Wójt Piotr Skrzypek poinformował, że zaawansowanie prac wynosi 40%, a aktualny termin zakończenia liczy się na koniec bieżącego roku, czyli sporo wcześniej, niż pierwotnie zakładano.

Budowa kanalizacji sanitarnej w Sworowie oraz rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej do strefy przemysłowej w Chojnie obejmuje ułożenie pond 9,5 km rur oraz budowę 13 przepompowni. Inwestycja zakłada także odtworzenie nawierzchni drogi powiatowej w Sworowie na odcinku około 2 km. Realizowana jest z dofinansowaniem z Polskiego Ładu w wysokości ponad 6 mln zł.

W Góreczkach Wielkich zgodnie z terminem?

W lipcu ubiegłego roku przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej w Góreczkach Wielkich wygrała firma Eko-San-Gaz z Ostrowa Wielkopolskiego. Zgodnie z podpisaną umową, prace miały zacząć się jeszcze w ubiegłym roku, a ich zakończenie ma nastąpić w ciągu 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. Tę zawarto w sierpniu 2021 r. Według informacji przekazanych przez Piotra Skrzypka, budowa kanalizacji w Góreczkach Wielkich osiągnęła 60 % zaawansowania prac.

Na razie nie ma przesłanek wskazujących na konieczność przesunięcia ustalonego terminu - dodał wójt Pakosławia.

Warto przypomnieć, że skanalizowana zostanie cała miejscowość Góreczki Wielkie, za wyjątkiem Baranowic, które już posiadają sieć. Wybudowane zostanie około 2,7 km sieci tłocznej, 3,2 km sieci wraz z przyłączami oraz 3 przepompownie ścieków. Koszt inwestycji w 80% zostanie pokryty dotacją z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, resztę pieniędzy wyłoży gmina.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy