Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II, po mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania N.M.P.
Potem uczestnicy manifestacji, prowadzeni przez orkiestrę pod batutą Jerzego Kupczyka, pomaszerowali pod pomnik Żołnierza Polskiego. Tam rozpoczęły się oficjalne obchody uroczystości, prowadzonej przez Kacpra Kwiatkowskiego. Podkreślił, że w tym roku minęła 36. rocznica renowacji pomnika Żołnierza Polskiego, symbolu walki o wyzwolenie.
Apel Niepodległościowy odczytał mjr Piotr Bruder, potem głos zabrał starosta Adam Sperzyński. Mówił o wadze i znaczeniu święta oraz osobach, które są swoistymi ikonami odzyskania niepodległości, jak Józef Piłsudski czy Wincenty Witos. Krótką modlitwę odmówił ks. Michał Zamelek. Potem delegacje władz samorządowych, organizacji społecznych i politycznych, służb mundurowych, zakładów pracy oraz młodzieży szkolnej złożyły kwiaty. Kwiaty złożył również Adam Szłapka, poseł z Ramienia Nowoczesna Ryszrda Petru.
W części artystycznej wystąpili uczniowie z Gimnazjum nr 1, przygotowani przez Tomasza Garbalińskiego, Agnieszkę Bratuś i Karolinę Lipowczyk. Po nich zaprezentowała się młodzież z I LO, pod wodzą Wojciecha Danielczyka.
Było to wstępem do nieoficjalnego spotkania mieszkańców Rawicza przy grochówce i gorących napojach. Zupę (150 l) przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Dębna Polskiego. Wkładkę stanowiło około 50 kg kiełbasy, boczku i mięsa. Były również rogale wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych CKU w Bojanowie, pod okiem Marioli Wojewody. Ponad 400 sztuk słodkich przekąsek cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Rawicza. Rogale zostały wykonane w dwóch wersjach : z białym makiem (na wzór marcińskich) i z marmoladą. (WJ)